Irak İslami Yüksek Meclisi Başkanı: Iraklılar ABD’nin İran’a karşı zalim yaptırımını tanımıyor

  • 30 Aralık 2018
  • 797 kez görüntülendi.
Irak İslami Yüksek Meclisi Başkanı: Iraklılar ABD’nin İran’a karşı zalim yaptırımını tanımıyor

Irak İslami Yüksek Meclisi başkanı Hemmam el’Hamudi, Irak halkının IŞİD gibi terör örgütlerine karşı mücadelesi gibi zor dönmede İran’ın yardımlarını ve desteğini hiç bir zaman unutmayacağını belirterek, ”Iraklılar Amerika’nın İran aleyhindeki zalimce yaptırımını kabul etmeyecek’ dedi.

Mehr haber ajansına göre, el’Hamudi, İran devlet televizyonunda ‘Sınırsız’ adlı programda yaptığı açıklamada, Iraklıların Amerika’nın İran aleyhindeki zalimce yaptırımını kabul etmeyeceği gibi bu yaptırımların yenilgiye uğraması için her türlü çabayı göstereceğini’ söyledi.

El’Hamudi, İran ve ırak arasında tarihi ve kültürel ortaklıkların olduğunu ve aynı zamanda iki ülke arasında dostça ilişkilerin bulunduğunu belirterek, İran İslam Cumhuriyetinin her zaman Irak’ın iyi ve kötü günlerinin ortağı olduğunu söyledi.

Iraklı yetkili, Bağdat’ın hiç bir zaman hiç kimseye İran ve Irak’ın birbirinden ayrılmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Irak İslami Yüksek Meclisi başkanı, ayrıca ‘Amerika’nın Irak’ta terör örgütünü yeniden ihya etmek için Suriye’den teröristleri getirdiğine dair haberler aldıklarını ama Iraklı güçlerin başta Irak halk gönüllü güçlerinin bu duruma asla izin vermeyeceğini’ söyledi.

Bilindiği gibi Amerika’nın İran aleyhindeki yaptırımları Irak halkının bütün kesimlerince reddedilirken, Irak başbakanı da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Amerika’nın İran’a yönelik yaptırımlarına bağlı kalmayacağını söylemişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.