Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasında İran’ın rolü

  • 25 Haziran 2016
  • 814 kez görüntülendi.
Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasında İran’ın rolü

Irak’ta azınlık milletvekilleri İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak’ın toprak bütünlüğü ve hakimiyetinin korunmasında önemli rolünün olduğunu bildirdiler.

İRNA’nın haberine göre, Iraklı azınlık milletvekilleri ve azınlıkların ileri gelenleri, dün gece Bağdat’ta İran büyükelçiliğinde bir araya gelirken, Irak’ın parçalanmasına yönelik her türlü girişime karşı olduklarını ve İran’ın Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasında son derece önemli rolünün olduğunu ve Irak’ta Ehlibeyt türbelerinin korunması yolunda canlarını veren İranlı şehitleri unutmadıklarını bildirdi.

İran’ın Irak büyükelçisi Hasan Danaifer de, sözkonusu görüşmede, İran’ın her zaman Irak halkı ve devletinin yanında olduğunu ve onları desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Irak parlamentosu eski milletvekillerinden kürtlerin önde gelenlerinden Henin Kadu da, ‘Eğer İran olmasaydı Irak devleti ve halkının bugünkü zaferleri olmazdı’ dedi.

Kürt alimlerden Şeyh Salah elMendlavi de, İran’ın Irak’ta yalnızca bir mezhep ve etniği desteklemediği aksine İran’ın yardımlarının bütün Iraklı etnikleri ve mezhepleri içine aldığını söyledi.

Bu arada Irak türkmen milletvekillerinden Muhammed Mehdi el’Beyati de, İran’dan, Irak’ın parçalanmasına yönelik düşmanların oyunlarının bozulmasında daha fazla rol oynamasını istedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com