İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Davutoğlu İle Telefonda Konuştu

  • 12 Ekim 2015
  • 698 kez görüntülendi.
İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Davutoğlu İle Telefonda Konuştu

İslami İran Cumhurbaşkanı Birinci yardımcısı, bölge istikrar ve güvenliğini, tüm bölge ülkelerinde güvenlik ve istikrarın tüm bölge ülkelerinde huzurun var olmasına bağlı olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı enformasyon merkezinin bildirdiğine göre  Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı İshak Cihangiri dün akşam Türkiye başbakanı Ahmed Davutoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde, çok sayıda masum insanın ölmesi ve yaralanmasıyla sonuçlanan Ankara’daki terör olayından dolayı üzüntülerini dile getirdi.

İran halkı ve İslam cumhuriyeti hükümetinin ortak üzüntü ve baş sağlığı dileklerini Türkiye devleti ve milletine ileten Cihangiri, İran’ın Türkiye’nin her zaman huzur ve istikrar ortamı içinde olmasını istediğini söyledi.

İran ve Türkiye arasında terörizm ve terör örgütleri ile mücadelede yakın bir işbirliği ve dayanışmanın zaruri olduğunu bildiren İran Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı, bölgenin içinde bulunduğu kritik ortamı ve dış güçlerin bu ortamı kendi amaçları doğrultusunda kötüye kullanmak istediklerini hatırlatarak, iki ülke diplomasisi arasında ilişki ve irtibatın daha da güçlendirilmesi zaruretini hatırlatmıştır.

Cihangiri, zor şartlarda İran’ın yanında yer alan Türkiye ile muhtelif alanlarda ilişkileri geliştirmek istediğini bildirdi.

Türkiye başbakanı Ahmed Davutoğlu da bu telefon görüşmesinde, İran halkı ve devletinin Türkiye halkı ve devleti ile dert ortaklığında bulunmasından dolayı takdir ve teşekkürlerini bildirerek, İran ve Türkiye’nin iki komşu ve kardeş ülke olduklarını ve bölgenin kritik şartlarında terörizme karşı mücadelede yakın işbirliği içinde olmaları zaruretini hatırlattı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.