İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Petrol dışı gelirimiz, petrole alternatif olabilir

  • 15 Mayıs 2019
  • 505 kez görüntülendi.
İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Petrol dışı gelirimiz, petrole alternatif olabilir

ABD’nin İran petrol ihracatını durdumaya ve petrol dışı ihracatta sorun çıkarmaya çalışmasına değinen Cumhurbaşkanı Ruhani, ‘İran’ın petrol dışı ürünlerden elde ettiği gelir, petrol gelirlerinin yerini doldurabilir’ dedi.
Yanlış hesaplamalar yapan Amerikalılar, büyük İran milletine birkaç ay içinde diz çöktürebileceklerini sanmışlardı’ diyen Ruhani, ‘Bugün düşman, sabah donanmasını bölgeye gönderiyor, akşam ise telefon numarası veriyor. Bizde birçok telefon numarası vardır ve onlar, İran halkına karşı cinayet işledikleri, gün, gerçek telefon numaralarını vermiş olurlar’ diye konuştu.

Hazreti İmam Ali Hamanei ile görüşen Ruhani, ‘Yanlış hesaplamalar yapan Amerikalılar, büyük İran milletine birkaç ay içinde diz çöktürebileceklerini sanmışlardı, ancak İran halkı asla pes etmez’ söyledi.

Ruhani, ‘Bugün düşman saldırganlığı sürdürüyor; sabahları filosunu gönderiyor ve geceleri sohbet için telefon numarasını veriyor. Tabii ki, onlardan çok sayıda telefon numaramız var ve her gün İran halkına karşı suç işlediklerinde o gün gerçek telefon numaralarını gösterdiler’ ifadesini kullandı.

Beyaz Saray’ın liderlerine hitap eden Ruhani, ‘ABD’nin nükleer anlaşmayı ihlal etmesinin ardından, taahhütlerini yerine getirmek için AB’ye yeterince zaman verdik, ancak artık yasal yollardan yararlanma ve nükleer anlaşma konusundaki taahhütlerimizi azaltma zamanıdır” diye ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.