İran cumhurbaşkanından ABD’li liderlerin yargılanmasına vurgu

  • 18 Mart 2019
  • 915 kez görüntülendi.
İran cumhurbaşkanından ABD’li liderlerin yargılanmasına vurgu

İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerikalı liderler ile İran aleyhinde yaptırımları tasarlayanların beşeriyet aleyhinde cinayetten dolayı yargılanmaları gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Ruhani, dün İran’ın güneyinde yer alan Buşehr kentinde Şehir Yönetimi’nde yaptığı konuşmada, Amerika’nın yaptırımlarına karşı direnerek onlara İran aleyhindeki girişimlerinin ne kadar yanlış olduğunu göstermek gerektiğine dikkat çekerek, ‘ilaç ve gıdanın önünü alan canidir ve yargı, Amerikalı liderler ile İran’a karşı yaptırımı tasarlayanları beşeriyet aleyhinde cinayetten dolayı yargılamalıdır ve onların daha sonra da uluslararası mahkemede yargılanmaları gerekir’ dedi.

İran cumhurbaşkanı, İran milleti düşmanlarının ise Amerika ve siyonist İsrail olarak açıklarken, ‘düşmanın baskıları ve sorunlara rağmen, İran halkı başarılı bir şekilde yoluna devam edecektir’ dedi.

Cumhurbaşkanı, ayrıca nükleer anlaşmayı imzalayan güçlü ülkelere de temasla, ‘İran’ın BM’nin 7. bildirisinden çıkmasının çok önemli olduğunu bildirdi.

Ruhani, Amerika’nın nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çıkmasına da işaretle, ‘hemen hemen bütün dünya Amerika’nın bu girişimini kınadı ve buna karşı durdu. Bunun yanısıra İran’ın BM ve Güvenlik Konseyi ile işbirliğini teşvik etti’ dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.