İran Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın Suriye’deki temasları

  • 16 Kasım 2017
  • 1.042 kez görüntülendi.
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın Suriye’deki temasları

Moskova’da Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Devlet Başkanı’nın Suriye Özel Temsilcisi ile görüşmelerinin ardından Şam’a geçen İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile ayrı ayrı görüştü.

Suriye Devlet Başkanı  Beşar Esad İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin  Caberi Ensari ve Suriye ziyaretinde ona eşlik eden heyeti ile dün Şam’da görüştü.

Suriye ve bölgedeki son gelişmeler ve gündemin ele alındığı görüşmede Esad;bölge ve dünyanın birçok devletinde yaşanan gelişmeler ve durumların, Suriye’nin kendisine ve halkına karşı yürütülen savaşın başında izlediği politika ve tutumların doğruluğunu kanıtladığına dikkat çekti. Esad bir kısım devletlerin Suriye’ye karşı savaşında kendi dar çıkarlarını sağlama amacıyla Ortadoğu gibi oldukça önemli ve hassas bir bölgede güvenlik istikrarı sabote ettiklerinin altını çizdi.

Sözlerine devam eden Esad, bu devletlerin izledikleri bu yanlış politikalarının doğuracağı faciasal sonuçları hesaplamadıklarını vurguladı.

Suriye’nin dost ve müttefik güç ve devletlerle birlikte tüm bölge halklarını hedef alan bu savaşta sağladığı başarı ve zaferlerin yanı sıra izlediği doğru politikaya dikkat çeken Esad; bunların terör örgütleri ve destekçilerine karşı zafer niteliğinde oldukları gibi aynı zamanda uluslar arası kanun ve ilkelerin pekiştirilmesine de katkı sağladıklarını ifade etti. Esad ayrıca devletlerin kendi egemenliklerini, bağımsızlıklarını ve toprak bütünlüklerini koruma haklarını pekiştirdiğini, kim olursa olsun hiç kimsenin içişlerine müdahale etmesine izin verilmemesine katkı sağladığını kaydetti.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Cabiri Ensari ise; Suriye’nin bu savaşta sağlayacağı zaferin sadece Suriye ve halkı açısından değil, İran halkı ve kendi vatanlarını savunma hakkına inanan tüm halkların zaferi olacağının altını çizdi.

Görüşmede iki taraf özellikle terörle mücadele ve bölgenin maruz kaldığı tüm sorunlar karşısında koordinasyon ve işbirliğinin sürdürülmesi gereğinde görüş birliği kaydetti..

Öte yandan SuriyeBaşbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Caberi Ennsari ve ona eşlik eden heyet ile bir araya gelerek son siyasi ve saha durumları çerçevesinde Suriye ve bölgedeki gelişmeleri masaya yatırdı.

Rusya’nın Soçi Kentinde yapılması beklenen Suriye Ulusal Diyalog Konferansına hazırlıkların da ele alındığı toplantıda iki taraf arasında önümüzdeki süreçte koordinasyon ve işbirliğinin sürdürülmesi gereğini vurguladı.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, İran İslam Cumhuriyeti, Suriye ve diğer müttefiklerin yıllardır süren terörizmle mücadele çabalarının sonuç verdiğini ifade etti.

Caberi Ensari, İran, Suriye ve diğer müttefiklerinin siyasi arenada da iyi ve kayda değer başarılara imza attıklarına işaretle, bu olumlu gelişme dizisinin tamamlanıp, pekiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, Suriye ve bölgedeki sahada ve siyaset arenadaki son gelişmeler, gelecek atılacak adımlar hakkında koordinasyon sağlanması amacıyla Şam’a geldiğini vurguladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.