İran Ordusu, büyük ”Muharrem” askeri tatbikatına başladı

  • 19 Ekim 2015
  • 738 kez görüntülendi.
İran Ordusu, büyük ”Muharrem” askeri tatbikatına başladı

İran İslam Cumhuriyeti Ordusu’nun büyük ortak askeri tatbikatı “Muharrem” adı altında bugün İran’ın batı ve kuzeybatı bölgelerinin geniş alanında başladı.

Söz konusu büyük askeri tatbikat, Kirmanşahi, Kürdistan ve Azerbaycan illerinde düzenlenmektedir. Tatbikatın odak notası Kirmanşah’ın Sumar bölgesi olarak seçilmiştir. “Muharrem” tatbikatı İran İslam Cumhuriyeti Ordusu Komutan Vekili Tuğgeneral Kiyumers Haydari’nin duyurduğu “Lebbeyk Ya Hüseyin(a.s)” koduyla başlamıştır.

Ordu Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Ahmedrıza Purdestan da tatbikat bölgesinde bulunarak yaptığı açıklamasında, İran İslam Cumhuriyeti Ordusu birliklerinin üstün savaş kabiliyetlerine işaret ederek, bölge şartlarına göre en yüksek seviyede hazırlıklı olduklarını ifade etti.

Bugünkü şartlarda tehditlerin yeni şekilleri ortaya çıktığını vurgu yapan Purdestan, savaş alanlarda en yüksek kapasiteleri ve güçlerini kullanmaları şart olduğunu konuşmasına ekledi.

Purdestan, “Muharrem” askeri tatbikatında İran’ın üstün savunma gücü sergileneceğini kaydetti.

Öte yandan, önceki gün gazetecilere konuşan İran İslam Cumhuriyeti Hatemül Enbiya(a.s) Hava Savunma Karargahı Komutanı Tuğgeneral Ferzad İsmaili, “Muharrem” adı altında yakında düzenlencek tatbikat hakkında bilgi vermişti.

Tuğgeneral İsmaili, söz konusu tatbikatta orta menzilli Mersad, kısa menzili ve portatif füze atarlar test edileceğini ifade etti.

Radarsız olan savunma topların testi de yapılacağını dile getiren İsmaili, “Muharrem” hava savunma tatbikatında karadan havaya İHA’ları yok etmek kabiliyeti olan “Şelemçe” füzelerinin testi yapılacağını konuşmasına ekledi.

Tatbikatta kara kuvvetlerden destek operasyonu yapılacağının bilgisini veren İsmaili, beklenmeyen saldırılara karşı karşı atakları kontrol ve kumanda eden “Fekur” hava savunma sistemleri test edileceğini belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com