İran ordusu hava kuvvetleri tatbikata başladı

  • 10 Ocak 2019
  • 888 kez görüntülendi.
İran ordusu hava kuvvetleri tatbikata başladı

İran İslam Cumhuriyeti Ordusu hava kuvvetleri’nin 8. tatbikatı “Velayet Sahası Fedaileri-97 Hava Kudreti”adıyla ülkenin iç kesimlerinde yer alan İsfahan’da

İran İslam cumhuriyeti Ordusu Hava Kuvvetleri Komutan Vekili General Hemid Vahidi bu bağlamda yaptığı açıklamada, tatbikatın ilk aşamasında F-5 ve İran yapımı “Saika” savaş uçakları, farazi düşmanın uçak pistleri, radar istasyonları,füze rampaları ve silah depoları gibi önemli ve hayati hedeflerini başarıyla imha ettiklerini söyledi.

Komutan Vahidi, havada ve karada hareketli ve hareketsiz hedeflerin yüksek dikkat ve yoğun ateş ile hedef alınması ve nokta vuruşu yapan ve yıkıcı gücü çok yüksek olan silahların kullanılması, bu tatbikatın diğer güçlü yanlarından olduğunu söyledi.

Tatbikat Sözcüsü Pilot General Alirıza Engizede, bu tatbikatta ilk kez İran ordusu Hava Kuvvetleri’ne ait SİHA’ların kullanıldığını, tamamen yerli yapımı olan bu SİHA’ların nokta vuruşu yapan akıllı bombalarla donatıldığını ve düşman güçlü hava savunma sistemlerine sızmak amacıyla tasarlanıp, yapıldığını kaydetti.

Söz konusu tatbikatta ilaveten İran’ın yerli uzmanlar ve teknisyenleri tarafından tasarlanıp üretilen çeşitli füzeleriyle roket ve bombaları kullanılarak pratikte denetim sürecini aşmayı başardı.

Askeri operasyonlarla eş zamanlı olarak, gönüllü halk operasyonları da seyyar hekim ve imdat birimlerinin bölgeye gönderilmesiyle yapıldı.

Bu arada İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün Tahran’da İran Nizam Maslahatını Teşhis Konseyi’nin eski Başkanı Merhum Ayetullah Haşimi Rafsancani için düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, İran’ın füze gücüne vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı, bugün füzenin İran’ın savunma aracı sayıldığını ve İran milletinin bununla onur duyduğuna işaretle, önümüzdeki haftalarda İran yapımı roketlerle iki yeni uydunun uzaya fırlatılacağını ifade etti.

Ruhani, nükleer anlaşmayla İran milletinin büyük bir işe imza attığını ve bu anlaşmanın BM Güvenlik Konseyi’nin İran aleyhindeki 6 kararnamesinin bir günde iptal edildiğini söyledi.

Ruhani, İran’ın savunma ve teknoloji gücüne de dikkat çekerek, düşmanın İran’a karşı siyasi ve ekonomik baskı uygulamak için tüm gücüyle mücadeleye geldiğini, ancak birlik, beraberlik ve sabır ile İslam İnkılabı’nın yolunun korunup, devam edeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ruhani, konuşmasının devamında Merhum Ayetullah Haşimi Rafsancani’yi vefatının ikinci yıldönümünde rahmetle andı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.