İran: Suriye barış görüşmelerinin verimsiz olması durumunda müzakerelerden çekilebiliriz

  • 03 Kasım 2015
  • 759 kez görüntülendi.
İran: Suriye barış görüşmelerinin verimsiz olması durumunda müzakerelerden çekilebiliriz

İran, Suudi Arabistan’ın olumsuz rolüne dikkat çekerek, Suriye barış görüşmelerinin verimsiz olması durumunda müzakerelerden çekilebileceklerini açıkladı.

İran ve Suudi Arabistan’ın ilk kez aynı masaya oturduğu Viyana görüşmelerinin Beşşar Esad’ın geleceği konusunda uzlaşamamasının ardından, Tahran’dan rest geldi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Emir Hüseyin Abdullahyan, Cuma günkü görüşmelerde, bazı ülkelerin, özellikle de Suudi Arabistan’ın olumsuz ve yapıcı olmayan bir rol oynadığını kaydetti.

Abdullahyan, görüşmelerin verimsiz olması durumunda Tahran’ın çekilebileceğini de vurguladı.

Haftasonu Bahreyn’de konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ise, görüşmelerin Esad’ın görevden uzaklaştırılmasının zamanı ve Suriye’deki yabancı kuvvetler konusunda tıkandığını ileri sürdü.

Cubeyr bu yabancı kuvvetlerin içerisinde İran’ınkilerin de bulunduğunu ve Suudi Krallığı’nın bu kuvvetleri “işgalci” olarak gördüğünü söyledi.

Abdullahyan ise, görüşmede Cubeyr’in, Esad’ın kaderini Suriye halkının değil, masanın etrafında bulunan ülkelerin belirlemesinde ısrarcı olduğuna dikkat çekti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.