İran, Suriye’deki en büyük ticari liman olan Lazkiye limanını kiralamak için harekete geçti

  • 12 Nisan 2019
  • 739 kez görüntülendi.
İran, Suriye’deki en büyük ticari liman olan Lazkiye limanını kiralamak için harekete geçti

İran’ın Suriye’deki en büyük ticari liman olan Lazkiye limanını kiralamak için harekete geçtiği bildirildi. Liman şu anda Suriyeli Souria Holding ve Fransız CMA CGM isimli denizcilik şirketi tarafından işletiliyor. Liman gelirleri dokuz yıldır devam eden savaş ve 2015 yılından bu yana ABD tarafından uygulanan ambargo sebebiyle oldukça azalmış durumda. Buna rağmen 23 deposu ve yıllık 3 milyon ton kargo taşıma kapasitesi sebebiyle potansiyeli oldukça yüksek.

İran’ın Lazkiye limanını kiralaması durumunda Hizbullah ve Hamas gibi direniş hareketlerine silah ulaştırması kolaylaşacak. Muhtemel bir savaş durumunda Lazkiye’nin İsrail’e karşı yeni bir cephe olarak kullanılabileceği yorumları da yapılıyor. Bu sebeplerden dolayı İsrail’in Suriye’deki İran ve müttefiklerine ait hedeflere yönelik hava saldırılarını artırabileceği tahmin ediliyor.

Öte yandan Rusya’nın İran’ın Suriye’de güçlenmesini istemediği ve Lazkiye limanının İran’a kiralanmasını engellemeye çalıştığı iddiaları da söz konusu. Hayfa Üniversitesi Ezri Center’da İran uzmanı olarak çalışan Doktor Yossi Mansharof Rusya’nın İran ile İsrail arasında muhtemel bir savaşı engelleme eğiliminde olduğu ve bu yüzden İsrail’in Suriye,’deki İran hedeflerini vurmasının Rusya’nın da işine geldiğini öne sürüyor.

Suriye’nin çeşitli yerlerinde askeri üsleri olan Rusya’nın Lazkiye yakınlarında da Hmeymim Hava Üssü bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.