İran ve Irak Arasındaki İlişki Büyük Şeytan ABD’yi Kudurttu

  • 14 Mart 2019
  • 827 kez görüntülendi.
İran ve Irak Arasındaki İlişki Büyük Şeytan ABD’yi Kudurttu

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Irak ziyareti, Amerikalı yetkilileri bir bir İran Irak ilişkileri hakkında öfkelerini dışa vurmaya yöneltti.

Fars Haber ajansının haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da İran ve Irak arasındaki iyi ilişkilerden duyduğu öfkeyi gizleyemedi ve İran İslam Cumhuriyeti’ni suçlamaya başladı.

Amerika Dışişleri Bakanı Pompeo Amerikalı diğer yetkililer gibi Tahran ve Bağdat arasında gelişen iyi ilişkilerden duyduğu öfkeye hakim olamadan İran İslam Cumhuriyeti’ni suçlamaya başladı.

Pompeo Tahran yönetimini Bağdat yönetimini haraca bağlamaya çalışmakla suçladı.

Bundan iki gün önce de Amerikalı yetkililerden Brian Hook da Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Irak ziyaretine gösterdiği tepkide Irak halkına hakaret niteliğinde olan açıklamasında İran Irak’ı kendisinin bir eyaleti yapmak istediğini ileri sürdü.

Şimdi de Pompeo benzer bir saçmalığı dile getirerek Amerika devletinin İran ve Irak arasında gelişen dostane ilişkilerden ne kadar rahatsız olduklarını ortaya koydu.

Amerika Başkanı Donald Trump 8 Mayıs 2018’de İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekildi ve nükleer yaptırımları yeniden uygulamaya başladı. Amerika şimdi de İran’ın petrol ihracatını sıfır seviyesine düşürmeye çalışıyor. Amerika bu doğrultuda İran’ın ticari ortaklarına baskı uygulamaya çalışıyor. Irak da Amerika’nın baskılarına maruz kalan bu ülkelerden biridir.

Amerika yönetimi Bağdat’tan İran ile ticari ilişkilerini durdurmasını istiyor. Ancak Bağdat yönetimi şimdiye kadar Washington’un bu baskılarına karşı direndi. Ruhani’nin Irak ziyareti ise ikili ilişkilerin güçlü olduğunu ortaya koyan bir gelişmeydi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.