İran’dan Fransa Cumhurbaşkanı’na uyarı

  • 18 Kasım 2017
  • 997 kez görüntülendi.
İran’dan Fransa Cumhurbaşkanı’na uyarı

İran İslam İnkılabı Rehberi’nin Uluslararası İlişkiler Danışmanı Velayeti, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un öne sürdüğü İran karşıtı açıklamalarına tepki gösterdi.

İran İslam İnkılabı Rehberi’nin Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti bugün (Cumartesi), Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un öne sürdüğü İran karşıtı açıklamalarına tepki göstererek, “Sayın Macron’un çok hassas olduğumuz İran’ın füze programı ve stratejik konularına müdahale etmesi, kendisi ve ülkesinin lehine olmayacak. Aslında bunlar Fransa hükümetinin İran nezdindeki güvenirlik ve itibarını azaltacaktır” dedi.

Velayeti, sözlerine şöyle devam etti: Dış politika konuları ve Fransa tarihine aşina bir İran vatandaşı olarak sayın Macron’a görev sürecinde eski Fransa Cumhurbaşkanı General De Gaulle’un dış politikasını örnek almasını yani yarı bağımsız bir tutum izlemesini öneriyorum.

İran’ın füze programı konusunda diğer ülkelerden asla izin almayacağını vurgulayan Velayeti, şunları kaydetti: Bu konu sayın Macron’la ne ilgisi var? Neden müdahil oluyor ki? Fransa İran’la bir yakınlaşma arayacaksa, bu tür müdahaleler olmamalaı, çünkü Fransa’nın ulusal çıkarlarına bile aykırıdır.

Ali Ekber Velayeti, Macron’a seslenerek, “Sayın Macron’un bu konuya odaklanmasına yanıtımız kesinlikle olumsuzdur. İç meselelerimize müdahale etmek isteyen kişilerin taleplerini kabul etmemiz mümkün değil” açıklamalarında bulundu.

Velayeti, sözlerinin bir kısmında da, “İran bağımsızlıkğına dayanarak, Rusya, Çin, Japonya, Hindistan, Güney Afrika, Almanya, Fransa ve diğer ülkelerle olan ilişkileri konusunda kendisi karar verebilir ve bu konuda milli menfaatlerimiz belirleyici bir kriterdir” açıklamasını yaptı.

Nükleer anlaşmaya da değinen Velayeti, İran’ın ABD’nin aşırı hırsları ve anlaşma ihlallerinin karşısında durarak ulusal haklarını savunacağını belirtti.

İslam İnkılabı Rehberi’nin Danışmanı, ABD’nin İran’a karşı uyguladığı yeni yaptırımlarla iligili olarak, İran halkının dimdik ayakta durduğunu ve direniş ekonomisi aracılığıyla Amerika’ya yanıt vereceğini aktardı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.