İran’ın Bakü Büyükelçisi: İran-Azerbaycan ticaret hacmi artacak

  • 24 Kasım 2015
  • 670 kez görüntülendi.
İran’ın Bakü Büyükelçisi: İran-Azerbaycan ticaret hacmi artacak

İran’ın Bakü Büyükelçisi Muhsin Pakayin yaptığı açıklamada, “İran’ın Azerbaycan ile petrol dışı ticaret hacmi şuan 532 milyon dolardır. Bu rakamdan 300 milyonu Azerbaycan’ın İran’dan ithal ettiği ve gerisi İran’a yaptığı ihracattır” diye ifade etti.

İran’ın Azerbaycan’dan Astara şehri yoluyla aldığı doğalgaz karşılığında Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin ihtiyaç duyduğu doğalgazı 15% geçiş ücreti alarak verdiğini söyleyen Pakayin, İran Milli Petrol Şirketi’nin Hazar Denizi’nde Azerbaycan’a ait Şahdeniz bölgesinde yatırım yaptğını açıkladı.

Ülkesinin bu yatırım çerçevesinde yıllık 250 milyon dolar gelir elde ettiğine değinen Pakayin, yılda Azerbaycan Cumhuriyeti’nden İran’a 1 milyon turistin girdiğini, İran’a bu ülkeden giren 50 binden fazla tırdan alınan geçiş ücreti ile birlikte de İran ve Azerbaycan’ın ticaret hacminin yılda bir buçuk milyar dolar civarında olduğunu belirtti.

İki ülke özel sektörlerinin ilişkilerine işaret eden Pakayin, “Azerbaycan’ın Astara şehrindne İran’ın Astara şehrine demiryolu hattının bağlanmasıyla iki ülke ticaret hacmi çarpıcı şekilde artışa tanık olacak” diye konuştu.

İran’ın Gilan eyaletindn bir üst düzey siyasi ve ekonomik heyerin son dönemde Azerbaycan’ı ziyaret ettiğinin altını çizen Pakayin, “Taşımacılığın artması ve Kazvin-Reşt-Astara demiryolunun Azerbaycan’ın Astara şehrine bağlanması, iki ülkenin öncelikleri arasında girmiş ve yakın bir tarihte demiryolu inşası başlayacak” açıklamasında bulundu.

Pakayin sözlerinin sonunda iki ülke sınırlarında konsolosluk işlerinin gelişmesi gerektiğine de değinerek, İran’ın Bakü Büyükelçiliği’nin Asta ve Bilesuvar sınırlarında İran vatandaşlarına vize verilmesi için çalıştığını kaydetti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.