İran’ın batı sınırlarından 1,5 milyon Erbain ziyaretçisi çıkış yaptı

  • 27 Ekim 2018
  • 1.182 kez görüntülendi.
İran’ın batı sınırlarından 1,5 milyon Erbain ziyaretçisi çıkış yaptı

İran İslam Cumhuriyeti polis güçleri-NAJA komutanı İran’ın batıdaki 3 sınırından yaklaşık 1,5 milyon Erbain ziyaretçisinin çıkış yaptığını belirtti.

İran polis güçleri komutanı Tuğgeneral Hüseyin Eşteri dün ülkenin batı sınırlarından Mehran’da incelemelerde bulunarak Seyyidüşüheda hz. İmam Hüseyin -as- aşıklarının yoğunlaştığına işaretle, Erbain ziyaretçilerinin %65’inin Mehran sınır kapısından Irak’a giriş yaptıklarını belirtti.
General Eşteri bazı ziyaretçilerin ise İran’ın güney batı ve Huzistan eyaletinde olan Şelemçe ve Çezzabe kapılarından Irak’a gittiklerini yaklaşık %3’ünün de hava yolları ile Irak’a gittiklerini söyledi.
Bu arada İran’ın Basra başkonsolosu Ahmet Siyahpuş da Şelemçe sınırında inceleme yaparak bu yıl düşmanın tüm komplo ve planlarına rağmen İran ve diğer ülke halklarının hamasi katılımı ile düşman planlarının suya düştüğünü, seyyidüşüheda aşıklarının uzun mesafeler katederek kendilerini Şelemçe sınırına ulaştırdıkları ve İmam Hüseyin’in -as- melekuti türbesini ziyaret için Irak’a gittiklerini söyledi.
Irak 2017 Erbain törenlerinde en az 13,5 milyon Iraklı ve aralarında yaklaşık 2,5 milyonu İranlı olan diğer ülkelerden giden ziyaretçiyi ağırladı.
Hk 20 Sefer 1440 gününe tekabül eden 30 Ekim günü, İmam Hüseyin’in -as- ve arkadaşlarının Kerbela çölünde şehadetlerinin 40.günü Erbain’dir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.