İran’ın Irak büyükelçisi Haydar el’İbadi ile görüştü

  • 29 Aralık 2018
  • 792 kez görüntülendi.
İran’ın Irak büyükelçisi Haydar el’İbadi ile görüştü

İran İslam Cumhuriyetinin Irak büyükelçisi İrec Mescidi, Bağdat’ta Irak’ın önceki başbakanı Haydar el’İbadi ile ikili ilişkiler ve işbirliği, ortak konular ve bölge meseleleri hakkında görüş alış verişinde bulundu.

İRNA’nın haberine göre, İrec Mescidi, sözkonusu görüşmede, İran İslam Cumhuriyetinin Irak’ın yeniden imarı ve kalkınması döneminde Irak’ın yanında olacağını ve destek vereceğini belirterek, İran’ın  bütün alanlarda hazır olduğunu ilan etti.

Sözkonusu görüşmede Irak eski başbakanı İbadi de, Irak ve Suriye’de terör örgütü IŞİD’e karşı elde edilen zaferin korunması gerektiğini söyledi.

Bilindiği gibi Suriye’de 2011’de başlayan buhran Irak’ta da 2014’de çıkmış ve bu süre içinde Amerika, Arabistan gibi ülkelerin desteğindeki terör örgütlerinin Irak ve Suriye’de  bütün faaliyetleri ırkçı İsrail lehine olmuştu. Ama geçen yıl Irak ve Suriye’de terör örgütüne ağır darbeler indirilmiş ve Amerikan başkanı da geçtiğimiz günlerde Suriye’deki Amerikan güçlerinin geri çekilmesi kararı vermek zorunda kalmıştır.

İran İslam Cumhuriyeti, Irak ve Suriye’nin teröristlerle mücadelesinde bu ülkelerin talebine binaen onlara askeri danışmanlık hizmeti vermiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.