İran’ın Pakistan’dan rehinelerin serbest bırakılması talebi

  • 18 Ekim 2018
  • 1.196 kez görüntülendi.
İran’ın Pakistan’dan rehinelerin serbest bırakılması talebi

İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli Pakistanlı mevkidaşı Şehriyar Aferidi’den tüm çabalarını İranlı rehinelerin serbest bırakılması üzerinde odaklamalarını istedi.

Çarşamba günü Pakistanlı mevkidaşı Şehriyar Aferidi’ye bir mektup yazan İçişleri Bakanı Rahmani Fazli, iki ülkenin ortak sınırında eşkiya teröristlerin 14 İranlı sınır muhafızlarını kaçırma olayına değinerek, Pakistan devletinin bu ülkenin topraklarından eşkiyaların ve teröristlerin sınır karakollarına saldırılarını ve İran topraklarına tecavüz etmelerini engelleme yönündeki güvenlik yükümlülüklerinin gereğini yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

Bakan Fazli mektupta İran İslam Cumhuriyeti her türlü tekfirci terör örgütüne karşı kesin tavırla karşılık verdiğini hatırlatarak, Pakistanlı mevkidaşından tüm çabalarını İranlı rehinelerin serbest bırakılması ve bu tür acı olayların bir daha yaşanmaması üzerinde odaklamalarını istedi.

İçişleri Bakanı Rahmani Fazli, İran ve Pakistan arasında karşılıklı güvenlik yükümlülükleri ve iyi komşuluk ilişkileri ve iyi niyet çerçevesinde bu sorunun çözümü için acilen ortak operasyon yapılması gerektiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmut Kureyşi’yi arayarak kaçırılan 11 İranlı vatandaşın serbest bırakılmasını görüştü. Zarif Pakistanlı mevkidaşını arayarak, İslamabad yönetiminden kaçırılan 11 İranlı vatandaşın bir an önce serbest bırakılmaları için ciddi girişimlerde bulunmasını beklediklerini kaydetti.

İslam inkılabı muhafızlar ordusu Kudüs Karargahı halkla ilişkiler bölümü da Salı günü bir bildiri yayımlayarak, kaçırılan İranlı vatandaşların serbest bırakılması için eşkiyalara ve teröristlere ve işbirlikçilerine yönelik operasyon ve diğer gerekli tedbirlerin uygulanması silahlı kuvvetlerin ve güvenlik güçlerinin gündemine aldığını belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.