İşgal Yönetimi Ramazan’ı Esirlere İyice Zorlaştırmaya Çalışıyor

  • 27 Mayıs 2019
  • 352 kez görüntülendi.
İşgal Yönetimi Ramazan’ı Esirlere İyice Zorlaştırmaya Çalışıyor

Filistin Esirler Araştırma Merkezi işgal rejimine ait cezaevlerinin yönetimlerinin Ramazan ayını ve orucu esirlere zorlaştırmak, iyice çekilmez bir hale getirmek için çeşitli işkence ve eziyet yöntemlerine başvurduğunu dile getirdi.

Araştırmacı ve söz konusu merkezin resmi sözcüsü Riyad El-Eşkar dün (26 Mayıs Pazar) yaptığı ve Filistin Enformasyon Merkezi’ne de ulaşan basın açıklamasında işgal yönetiminin, esirlerin Ramazan ayının manevi havasını hissetmelerini ve kendilerini tamamen ibadete vermelerini engellemek için onlara çeşitli şekillerde baskı uyguladığını ve eziyette bulunduğunu dile getirdi.

Cezaevleri yönetimlerinin bu mübarek dönemde yaptığı zulümlerin sonuncusu da bu dönemde kantinden satın alabilecekleri maddelerin miktarını %50 oranında azaltması oldu. Bu dönemde esirlere çok az miktarda ve oldukça kalitesiz yemekler verilmesi sebebiyle, kantinde satılan yiyeceklerin fiyatlarının oldukça yükseltilmesine rağmen esirler yiyecek ihtiyaçlarının bir kısmını kantinden satın aldıkları malzemelerle karşılamaya çalışıyorlardı. Bunun üzerine cezaevleri yönetimi onların kantinden satın alabilecekleri malzemelerin miktarını %50 oranında azalttı.

El-Eşkar, işgal güçlerinin, esirlerin temsilcisi Nasır Ebu Hamid’i başka yere nakledecekleri gerekçesiyle Askalan Cezaevi’ne Ramazan ayı içinde üç kez baskın düzenlediklerine dikkat çekti. İşgalcilerin bu baskınlarda esirlerin eşyalarını tahrip ettiklerini, her bir esire 500’er şikel ceza kestiklerini ve odalarındaki elektrikli aletlere el koyduklarını dile getirdi.

El-Eşkar, işgal yönetiminin sahradaki dört cezaevinde şiddetli sıcağa rağmen havayı serinletmek ve haşeratı engellemek için herhangi bir tedbir almaya yanaşmamakta ısrar ettiğine dikkat çekti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.