İsrail Güdümlü Mahmut Abbas Yönetiminin Yeni Kabine Üyeleri Yemin Etti

  • 14 Nisan 2019
  • 758 kez görüntülendi.
İsrail Güdümlü Mahmut Abbas Yönetiminin Yeni Kabine Üyeleri Yemin Etti

Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi Fetih’in Merkez Konsey Üyesi Muhammed Iştiyye’nin kurduğu Filistin hükümetinin yeni kabine üyeleri, Filistin Özerk Yönetim Başkanı Mahmud Abbas’ın huzurunda yemin etti.

Kurulan yeni kabinede daha önce başbakan yardımcılığı ve enformasyon bakanlığı görevlerinde bulunan Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne ile Ziyad Ebu Amr, başbakan yardımcılığına getirilirken Dışişleri Bakanı Riyad El-Maliki, Maliye ve Planlama Bakanı Şükri Beşşare ile Turizm ve Tarihi Eserler Bakanı Rula Muayaah yerlerini korudu.

Filistin Özerk Yönetim Başkanı Mahmud Abbas, 10 Mart’ta Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi Fetih’in Merkez Konsey Üyesi Iştiyye’yi yeni başbakan olarak atamıştı.

Iştiyye, yaptığı açıklamada, FKÖ bünyesindeki 6 Filistinli grubun yeni hükümette yer alacağını belirtmişti.

Fetih Hareketi Merkez Konseyi, ocak ayı sonunda Hamas ile yürütülen uzlaşı çabalarının başarısız olduğunu bahane göstererek FKÖ bünyesindeki Filistinli örgütlerden bir hükümetin kurulması ve Fetih Merkez Konseyi üyelerinden birinin başbakan seçilmesi tavsiyesinde bulunmuştu.

Bu arada Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS  Sözcüsü Fevzi Berhum, Iştiyye’nin başbakanlığa atanması üzerine harekete bağlı Aksa kanalına yaptığı açıklamada, “Abbas’ın hükümeti, bölünmüşlüğü derinleştirecek. Halkımızın çıkarlarına hizmet etmeyecek. Batı Şeria’nın Gazze Şeridi’nden ayrılmasına da katkıda bulunacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Berhum  HAMAS’ın yer almadığı sözkonusu yeni hükümetin bir meşruiyetinin olmayacağına temasla bu gelişmelerin gerçekte Amerika’nın ‘Yüzyılın Anlaşması’ projesinin yürürlüğü çerçevesinde gerçekleştiğini söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.