İsrail’in İran kabusu Netanyahu’yu panikletti

  • 21 Eylül 2018
  • 997 kez görüntülendi.
İsrail’in İran kabusu Netanyahu’yu panikletti
 İran’ın gücünden panikleyen Siyonist İsrail’in katil Başbakanı Netanyahu, ‘savaş bize dayatılırsa bizi yok etmek isteyenlere karşı tüm gücümüzle hareket edeceğiz’ diyerek mağdur edebiyatına başladı.

– İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran’a savaş açma  imasında bulunurken, ülkesinin “ılımlı” Arap dünyasıyla ilişkilerinin giderek  iyileştiğini belirtti. Siyonist İsrail’in bölgedeki tek dostu, Müslümanların yüz karası olan Suudi hanedanı! Bu hanedan da giderek kendi sonunu hazırlıyor ve İsrail’e yardımcı olmak bir tarafa, İsrail’in emriyle saldırdığı Yemen’den bile kurtulmanın yolunu henüz bulabilmiş değil.

Netanyahu, Batı Kudüs’te 1973’te Mısır ile yapılan Yom Kippur  Savaşı’nda öldürülen İsrail askerleri için düzenlenen programda yaptığı  konuşmada, “Savaştan kaçınmak için her türlü çabayı göstermeliyiz, ama savaş bize  dayatılırsa bizi yok etmek isteyenlere karşı tüm gücümüzle hareket edeceğiz.”  dedi.

İran’ı savaş açmakla tehdit eden Netanyahu, “İran bugün Ortadoğu’da  dünyanın gözü önünde İsrail’in yok edilmesi çağrısında bulunan saldırgan güçleri  yönetiyor. Kendimizi bu tehlikeye karşı savunmak bizim görevimizdir ve bunu  yapmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullanarak gerçekleri saptırmaya çalıştı ve saldırgan tarafın İsrail değil, İran olduğu imajını yaratmaya çalıştı.

Netanyahu, öte yandan “ılımlı” olarak nitelediği bölgedeki bazı Arap  ülkeleri ile İsrail’in ilişkilerinde gelişmeler olduğuna dikkati çekerek,  “Ortadoğu tehlikelerle dolu. Ancak ışık huzmeleri de var. Ilımlı Arap dünyasıyla  ilişkilerimiz eşi görülmemiş bir dönüşümden geçiyor, büyük ülkeler İsrail’le  ilişkilerin değerinin giderek daha fazla farkında.” diye konuştu.

“ARAP ÜLKELERİYLE KADEMELİ YAKINLAŞMA”

İsrail ile “ılımlı” Arap ülkeleri arasındaki yakınlaşmanın aşamalı  olarak sürdüğünü belirten Netanyahu, şunları söyledi:

“Bu biraz zaman alabilir, ancak bu aşamalı yakınlaşmanın somut  meyvelerini vereceğine ve normalleşmeyi sağlayacağına, daha sonra da barışı tesis  edeceğine inanıyorum.”

İsrail basını, Netanyahu’nun adını vermeden “ılımlı” olarak nitelediği  ülkelerin başta Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan olmak üzere  Körfez ülkeleri olduğunu yazdı.İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman da bugün yaptığı açıklamada,  İsrail’in Suriye’deki İran hedeflerine saldırmaya devam edeceğini ve İran’ın  Suriye’deki temerküzüne izin vermeyeceğini vurgulamıştı. Netanyahu daha önce de, “İsrail, ertelemek yerine bir an önce  henüz emekleme sürecinde olan İran saldırganlığını savaşa neden olsa bile  sonlandırmakta kararlıdır.” açıklamasında bulunmuştu.İsrail son dönemde Suriye’deki İran hedefine yönelik saldırılar  düzenliyor. İsrailli yetkililer, “İran’ın Suriye’deki temerküzü” olarak  isimlendirdikleri varlığını engellemek için bir dizi strateji geliştirme  konusunda ise ısrarlı.İsrail ayrıca iç savaşın başladığı 2011’den bu yana zaman zaman Suriye  ve GolanTepeleri’nden, topraklarına roket atıldığını ileri sürerek, İran  destekli Hizbullah güçlerine ve rejime ait askeri noktalara saldırılar  düzenliyor.

Filistin, Mısır, Suriye, Ürdün ve S Arabistan gibi birçok ülkenin topraklarını işgal eden ve BM’nin bu konudaki kararlarını hiçe saymakla kalmayıp her gün Filistinli çocukları öldüren Siyonist İsrail, Ortadoğu’da kanser tümörü ve çıbanbaşı olarak tanınıyor/karar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.