Kuzey Irak Bölgesi’ne giden silah yüklü iki uçak Bağdat’ta durduruldu

  • 03 Kasım 2015
  • 980 kez görüntülendi.
Kuzey Irak Bölgesi’ne giden silah yüklü iki uçak Bağdat’ta durduruldu

Irak Meclisi Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Hakim Zamili, Kürdistan Bölgesi’ne giden silah yüklü iki uçağın Bağdat’ta durdurulduğunu açıkladı.

Irak’ın Waradana haber ajansının haberine göre Irak Meclisi Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Hakim Zamili, uçakların ABD liderliğindeki uluslararası koalisyona ait olduğunu ve Bağdat havaalanında yapılan incelemesinde uçaklarda susturucu taşıyan çok sayıda hafif silah ele geçirildiğini söyledi.

Uçaklardan birinin İsveç’e, diğerinin ise Kanada’ya ait olduğunu belirten Zamili, Kürdistan Bölgesi’ne gidecek olan uçakların taşıdıkları silahlar nedeniyle Bağdat havaalanında durdurulduğunu söyledi.

Zamili, silah taşıyan bu uçaklardan birinin Kuveyt’teki bir hava üssünden, diğerinin ise İncirlik’ten havalandığını açıkladı.

Amerika’nın Bağdat büyükelçisinin susturucu taşıyan silah meselesini geçiştirmeye çalıştığını belirten Hakim Zamili, hükümetten bu konuyu araştırmasını istedi.

Susturucu taşıyan silahların IŞİD’le savaş ile açıklanamayacağını belirten Zamili, “IŞİD’le savaşanlar da susturucu takılı silah kullanmaz. Bu sebeple meclis güvenlik komisyonu bu meseleyi takip ediyor. Gerekirse bu konuyla ilgili bir araştırma komisyonu kurulabilir” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.