Laricani: KOEP’in icrasında hayal kurarak hareket etmemek gerek

  • 19 Ekim 2015
  • 631 kez görüntülendi.
Laricani: KOEP’in icrasında hayal kurarak hareket etmemek gerek

İslami Şura Meclis Başkanı, KOEP’in icrasında hayal kurarak hareket etmemek gerektiğini dile getirerek, bu yolda gerekli araç gereçler göz önünde bırakıldığını ifade etti.

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani bugün İran Ticaret Odası’nda gerçekleşen Direniş Ekonomisi adlı konferansta bir konuşma yaptı.

Bazılarının KOEP’in yabancı güçlerin İran’a sızmasına neden olacağına işaret eden Laricani, İran’ın yıllardır UAEK’nin üyesi olduğunu, bu kurumun İran nükleer tesislerini denetlemesinde sorun çıkartamayacağını ifade etti. Laricani, “Bizim gizli sırlarımızı ortaya dökmek isterlerse yasalara göre işbirliği seviyesini azaltırız” diye ifade etti.

Ülkenin dikkatle müzakere yolunu seçtiğine değinen Laricani “Nükleer Müzakereler anlık bir karar değildi. Birçok toplantılar yapıldıktan sonra ülkenin önündeki yaptırımların kalkması ve bununla birlikte ekonomik açılımın yaşanması gerektiği kanaatine varıldı” diye açıkladı.

KOEP yolunda boş hayallerle yol katedilmemesinin altını çizen Laricani, “Bu hususta KOEP’e bir yol haritası çizilmesine rağmen bazılarının halkın sevinmesinden dolayı üzüldüklerini görünce çok üzülüyorum” diye kaydetti.

Ülkenin ekonomik stratejisinin kalıcı olmasının zorunlu olduğunu dile getiren Laricani “Her bir hükümet geldiğinde ekonomide yeni stratejiler belirlenmemelidir. Ekonomi politikaları belirlendikten sonra hükümetler ekonomik politikaları uygular” açıklamasında bulundu.

Zamanın doğru düzgün kullanılması gerektiğini aktaran Laricani, tasarruf oranının yükselmesi ve Ticaret Odaları ile Meclis ve hükümet arasında ortak noktaya varılmasının öneminin altını çizdi.

Yaptırımların iki üç ay içerisinde kalkacağını da kaydeden Laricani, bu gelişmenin ardından gelecek paraların yatırım için kullanılmasının önemli bir etken olduğuna da işaret etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.