Merziye Efhem’den ABD’ye tepki

  • 26 Ekim 2015
  • 808 kez görüntülendi.
Merziye Efhem’den ABD’ye tepki

İslami İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Merziye Efhem, Amerikan yönetiminin İran uyruklularını tutuklama ve cezaevine atma girişiminin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Merziye Efhem, Amerika’da İran uyruklu Muzaffer Hezai’nin  tutuklanması ve cezaevine gönderilmesine dair  kararın  tamamen adalet dışı olduğunu belirterek, Amerikan yönetiminin İran uyrukluları tutuklama ve cezaevine gönderme konusunda  boş ve asılsız sebeplerin ve bu yöntemle tutuklamanın kabul edilemez olduğunu söyleyerek sert dille Amerika’yı eleştirdi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, bazı İran uyrukluların, İran aleyhindeki yaptırımları çiğnedikleri iddiasıyla  Amerika ve diğer bazı ülkelerde kanunsuz bir şekilde  tutuklu bulunduğunu  belirtirken, İran İslam Cumhuriyeti olarak ülke dışındaki İran uyrukluların  siyasi ve hukuki haklarını   ciddiyetle savunduklarını ve onlarla ilgili dosyaları yakından takip ettiklerini ve bu çalışmaları sürdüreceklerini söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, İran İslam Cumhuriyetinin, kanunsuz yaptırımlarla ilgili olarak boş ve asılsız suçlamaların gösterilerek  İran uyrukluların tutuklanmasını  kanun dışı ve uluslar arası hukuka aykırı gördüğünü belirterek; bunların  şartsız bir şekilde derhal serbest bırakılmaları gerektiğini dile getirdi.

Amerika’da bir mahkeme İran uyruklu mühendis Muzaffer Hezai’ye, F 35 ve F 22 savaş uçaklarıyla ilgili İran’a askeri bilgi gönderdiği suçlamasıyla 8 yıl hapis cezası verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.