Musevian: Trump İran’ı tehditle teslim olmaya zorlayamaz

  • 25 Mayıs 2019
  • 543 kez görüntülendi.
Musevian: Trump İran’ı tehditle teslim olmaya zorlayamaz

İran’ın eski nükleer müzakerecilerinden Seyyid Hüseyin Musevian, ABD Başkanı Donald Trump tehdit ve baskı uygulayarak İran İslam Cumhuriyeti’ni teslim olmaya veya müzakere etmeye zorlayamayacağını belirtti.

Amerika’nın Prinstone üniversitesi uzmanı ve eski nükleer müzakereci Seyyid Hüseyin Musevian, Russia Today kanalına verdiği mülakatta ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile ilgili sürekli çelişkili açıklamalar yaptığına işaret ederek şöyle dedi:

Amerika’nın dış politika alanında perişan bir durum göze çarpıyor. Bir yandan Trump’ın İran ile ilgili tutumu danışmanlarından farklı görünüyor ve öbür yandan açıklamaları da sürekli çelişki arzediyor.

Musevian şöyle devam etti:

İran İslam Cumhuriyeti nükleer müzakerelerde gönüllü olarak uluslararası camia arasında en üst düzeyde şeffaf olmayı kabul etti ve bunu uyguladı. Ancak eğer ABD Başkanı Trump tehdit ve baskı ile İran’ı teslim olmaya veya müzakere etmeye zorlayabileceğini düşünüyorsa, bundan sonuç alamayacağını bilmesi gerekir. Fakat eğer Trump politikasını değiştirir ve İran’a saygı gösterir ve içişlerine karışmama ve karşılıklı saygı ilkelerine göre hareket ederse, durum değişebilir.

İranlı eski diplomat ve nükleer müzakereci Musevian şöyle ekledi:

Bercam nükleer anlaşmasını imzalayan yedi ülke arasında İran tüm yükümlülüklerini hiç eksiksiz yerine getiren tem taraftır. Oysa Avrupalı taraflar tam iki yıl boyunca Bercam nükleer anlaşması çerçevesinde İran ile ticari ve iktisadi ilişkilerini normalleştirme yönünde üstlendikleri yükümlülüğü yerine getirmediler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.