Rahmani Fazli: Mültecilik sorununa daha çok önem verilmesi gerekir

  • 25 Ekim 2016
  • 1.160 kez görüntülendi.
Rahmani Fazli: Mültecilik sorununa daha çok önem verilmesi gerekir

AB Komisyonu’nun İnsani Yardım ve Kriz Yönetimi’nden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, İran’a düzenlediği ziyaret kapsamnında, İçişleri Bakanı Rahmani Fazli ile bir araya geldi.

İran İçişleri Bakanı Abdulrıza Rahmani Fazli, AB Komisyonu’nun İnsani Yardım ve Kriz Yönetimi’nden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides ile yaptığı görüşmede, İran’da bulunan Afgan mültecilerin durmunu ele alındı.

Afgan mültecilerle ilgili İran-AB arasındaki işbirliğinin önemine işaret eden Rahmani Fazlı, İran ve AB arasında mültecilere yardım konusunda işbirliklerinin artması gerektiğini söyledi.

İranlı yetkili, bütün sorunlara rağmen İran’ın Afgan mültecilere 30 yıldan fazla ev sahipliği yaptığını belirterek, ülkesinin destekleri insani bir inançtan kaynaklandığı için kesilmeyeceğini ifade etti.

Rahmani Fazlı ayrıca, “Uluslararası yardımlar, İran’ın eğitim, sağlık ve konaklama alanında Afgan mültecilere yaptığı maliyetinin yüzde 3’ünü bile karşılamıyor. Bunlar İran’ın mültecilerle ilgili olumlu yaklaşımını göstermektedir ” açıklamasında bulundu.

Rahmani Fazli, “Eğer göç sorunu bölgede uluslararası toplum tarafından organize edilemezse, kesinlikle Afgan sığınmacıların göçleri Avrupa’ya artacaktır” ifadesini kullandı.

Christos Stylianides da bu görüşmede, “Afganistan’ın şimdiki karmakarışık durumu İran’ın Afgan sığınmacılara yaptığı hizmetlerin değerini göstermektedir. İran’ın Kirman Eyaleti ziyaretinde Afgan mülteciler için yapılan eğitim ve sağlık hizmetlerine yakından tanık oldum. Bunlar net olarak İran’ın mültecilere yardım konusunda bir örnek olduğunu belirtir” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.