Ruhani: İran ve Türkmenistan, birbirini tamamlayan ülkelerdir.

  • 12 Mart 2015
  • 748 kez görüntülendi.
Ruhani: İran ve Türkmenistan, birbirini tamamlayan ülkelerdir.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran ve Türkmenistan’ın, iki milletin Kuzey,Güney,Doğu ve Batıda daha geniş bir dünyaya ulaşması için bağlantı kapıları olduğunu belirtti.

İki ülkenin iş adamları ve ekonomistleriyle bir araya gelen Ruhani, iki ülkenin üst düzey yetkilileri, işadamları ve ekonomistlerin toplantılarında Tahran-Aşkabad arasında çok yönlü iş birliğinin geliştirilmesi yollarının çizilmesi gerektiğine işaret ederek “Bugün tüm imkânlar iki ülke ve milletin kardeşçe ve daha yakın ilişkileri için sağlanmıştır. İran ve Türkmenistan iki bağımsız ülke olmasına rağmen iki milletin gönlünde bir sınır yok çünkü iki millet ortak kültürel geçmişe sahip. Bugün iki ülke, ilişkilerini en üst düzeye ulaştırmaya çalışıyor.” dedi.
Bu ziyarette iki ülke yetkililerinin görüşmelerinin, ilişkilerin geleceği için önemli olduğuna işaret eden Ruhani şöyle konuştu:”İran İslami devrimi ve Türkmenistan’ın bağımsızlığı son yılların iki önemli olayıdır. Bu olaylar, iki ülkeye, gelecekleri için bağımsızca karar vermelerini sağlıyor.”
Siyasi sınırların İran ve Türkmenistan’ın kültürel sınırı sayılamayacağına işaret eden Ruhani “Bugün İran ve Türkmenistan hükûmetleri geniş çaplı ekonomi ilişkilere sahip olmalarına ayrıca siyasi konularda, bölgesel ve uluslararası meselelerde çok yakın olmalarına rağmen iki millet düşünce ve kültür açısından daha fazla birbirine yakındır.” dedi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.