Ruhani’nin Irak’ı ziyareti, İran’ın gücünün göstergesidir

  • 14 Mart 2019
  • 778 kez görüntülendi.
Ruhani’nin Irak’ı ziyareti, İran’ın gücünün göstergesidir

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, ‘İran cumhurbaşkanı Ruhani’nin Irak ziyareti, İran’ın gücünün ve ihtişamının göstergesidir’ dedi.

Cihangiri, dün Tahran’da “Şehitleri Anma Milli Kongresi”nde yaptığı konuşmada, İranlı yetkililerin  Irak dahil bölge ülkelerine yaptığı ziyaret ve görüşmelere temasla, ”İran cumhurbaşkanı Ruhani’nin Irak  ziyareti ve Iraklı yetkililer, aşiretler, yerel yetkililerin onu sıcak karşılamaları ve İran cumhurbaşkanının Iraklı taklid merci alimlerle görüşmeleri ayrıca onun Ehlibeyt’in katsal mekanlarına ziyareti ve oralarda samimi karşılanması, İran’ın gücü ve ihtişamının göstergesidir’ dedi.

İran cumhurbaşkanı birinci yardımcısı, ‘İranlılar niçin Iraklı yetkililer ve Irak halkının gönlünde taht kuruyor ve Amerika’ya nefret duyuluyor’ şeklindeki soruya verdiği cevapta, ”İran İslam Cumhuriyeti, imam Humeyni’nin (ra) tedbiri ve İslam inkılabı rehberinin yol göstericiliğiyle bölge milletlerinin gönlünde taht kurmuştur’ dedi.

Cihangiri, İran İslam Cumhuriyetinin bölge ülkelerinin en zor anlarında bile hatta çocuklarını kurban  verecek kadar can ve mali olarak fedakarlıkta bulunduğunu ve tüm bunları, hiç bir karşılık beklemeden yaptıklarını söyledi.

İran cumhurbaşkanı yardımcısı, bir süre önce kendisinin Suriye’ye yaptığı ziyarete de temas ederek, ”genelin aksine, Suriye’de durum sakindir ve Suriye cumhurbaşkanının İran’a ziyareti de, ikili ilişkilerin ne kadar güçlü olduğunun göstergesidir’ dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.