Rusya İle Kuveyt arasında 6 belge imzalandı

  • 11 Kasım 2015
  • 654 kez görüntülendi.
Rusya İle Kuveyt arasında 6 belge imzalandı

Rusya Devlet Başkanı Putin ile es-Sabah’ın Soçi’deki görüşmelerinin ardından iki ülke arasında yatırım, ulaştırma ve askeri iş birliği gibi alanları kapsayan 6 belge imza altına alındı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah arasında yapılan görüşmede, iki ülke arasında yatırım, ulaştırma ve askeri iş birliği gibi alanlarda 6 belge imzalandı.

Putin, temaslarda bulunmak üzere Soçi’ye gelen Kuveyt Emiri es-Sabah ile görüştü.

Görüşmenin basına açık tutulan kısmında konuşan Vladimir Putin, Ortadoğu’nun zor bir dönemden geçtiğini belirterek, “Sizinle ikili ilişkilerimizin yanı sıra bölgedeki durumu değerlendirme fırsatı elde etmekten memnunuz” dedi.

Kuveyt Emiri es-Sabah ise Mısır’ın Sina Yarımadası’nda düşen Rus yolcu uçağında hayatını kaybedenler için Putin’e taziye dileklerini iletti.

Görüşmenin ardından, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu ve Kuveyt Yatırım Ajansı arasında Rusya’daki ortak yatırımları artırma anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre Kuveyt, Rusya’daki ortak yatırımını 1 milyar dolara çıkartacak.

Rus enerji şirketi Gazprom ve Kuveyt Petrol Kuruluşu arasındaki mutabakat zaptı ile Kuveyt Savunma Bakanlığı ve Rus “Rosobonoexport” şirketi arasında da iyi niyet anlaşması imzalandı. Rusya ve Kuveyt, diplomatik ve hizmet pasaportu sahipleri için karşılıklı vizesiz geçiş konusunda da anlaşma sağladı.

İki ülkenin ulaştırma ve kültür bakanlıkları arasında da iyi niyet anlaşması imzalandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova ve Kuveyt’in, Suriye krizinin siyasi diyalog yoluyla çözülmesi konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

Lavrov, Putin ve es-Sabah arasındaki görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Görüşmede uluslararası gündemdeki konulara büyük önem verdik. Bu konularda benzer veya yakın görüşe sahip olduğumuzu gördük. Suriye konusunda ortak tutuma sahibiz” dedi.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Sabah Halid es-Sabah da Rusya ile tüm alanlardaki iş birliğini geliştirme niyetinde olduklarını belirterek, Rusya’yı Ortadoğu’da ve Suriye krizinin çözümü konusunda önemli bir ortak olarak gördüklerini ifade etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.