Siyonist İsrail güçleri, müebbet hapis cezası verdiği bir Filistinlinin El halil’deki evini yıktı

  • 21 Ekim 2015
  • 683 kez görüntülendi.
Siyonist İsrail güçleri, müebbet hapis cezası verdiği bir Filistinlinin El halil’deki evini yıktı

İsrail işgal ordusunun, İsrailli bir kadını öldürdüğü ve bazı kişileri yaraladığı iddiasıyla 198 yıl hapis cezasına çarptırılan 30 yaşındaki Filistinli Mahir el-Heşlemun’un El-Halil kentindeki evini yıktığı bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, El-Halil kentinin Ez-Zeytun Mahallesi’ne baskın yapan İsrail güçleri, Heşlemun’un evini boşalttı ve daha sonra patlayıcı yerleştirerek binayı yıktı.

Heşlemun’un evinin yıkılmasının ardından Filistinli gençler ile İsrail askerleri arasında çatışma çıktığını belirten görgü tanıkları, çatışmada İsrail askerlerinin plastik ve gerçek mermi ile göz yaşartıcı gaz kullandığını, gazdan etkilenen onlarca kişiye olay yerinde müdahale edildiğini kaydetti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail hedeflerine yönelik saldırı düzenleyen Filistinlilerin evlerinin hızlı bir şekilde yıkılması, saldırıyı düzenleyenlerin ve ailelerinin oturma belgelerinin ellerinden alınması talimatı vermişti.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nden (ICRC), cumartesi yapılan açıklamada, İsrail’in, “suç işledikleri iddiasıyla” askerler tarafından öldürülen Filistinlilerin ailelerinin evlerini yıkma kararına tepki gösterilmişti.

ICRC İsrail ve işgal edilmiş topraklar delegasyonu başkanı Jacques de Maio, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in, “vatandaşlarını öldürdüğü iddiasıyla” askerler tarafından vurularak öldürülen Filistinlilerin ailelerin evlerini yıkma kararını “toplu cezalandırma” olarak nitelendirmişti.

Maio, “Ailelerin evlerinin yıkılması ya da betonla kapatılması, uluslararası insan hakları kanunlarınca yasak olan toplu cezalandırmaya girer. Ailelerin cezalandırılamaz ya da yapmadıkları eylemlerden sorumlu tutulamaz” ifadelerini kullanmıştı.

Kararının uygulamasının durdurulmasını talep eden ve evlerin yıkılması halinde bölgede şiddet atmosferinin körükleneceğini belirten Maio, İsrail’e karardan ve uyguladığı bu politikadan vazgeçme çağrısında bulunmuştu.

Ramallah kentinin batısında bulunan Ofer cezaevinde kurulu İsrail askeri mahkemesi, İsrailli kadın Daliya Lamkus’u yaklaşık 1 yıl önce Batı Şeria’nın güneyinde bıçaklayarak öldürdüğü ve bazı kişileri yaraladığı iddia edilen 30 yaşındaki Filistinli Mahir el-Heşlemun’a, 2 kez müebbet (her biri 99 yıl) hapis cezası vermişti.

Heşlemun’un gerçekleştirdiği bıçaklı saldırıda, bir kişi ölmüş, bazı kişiler yaralanmıştı.

İslami Cihat Hareketi aktivistlerinden Heşlemun’un, daha önce de siyasi nedenlerden dolayı tutuklandığı bildirilmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.