Sri Lanka’daki Kanlı Saldırıda CIA Parmağı

  • 26 Nisan 2019
  • 1.445 kez görüntülendi.
Sri Lanka’daki Kanlı Saldırıda CIA Parmağı

Sri Lanka’da 290 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıları gerçekleştiren örgütün Ulusal Tevhid Cemaati adlı radikal bir Müslüman grup olduğu açıklandı.

Yeni Mesaj’ın haberine göre 10 gün önceden istihbarat alındığı halde saldırıya karşı hiçbir önlem alınmaması kafaları kurcalıyor. Kanlı saldırının ABD istihbarat servisi CIA işi olabileceği iddia ediliyor.

15 Mart’ta Yeni Zelanda’daki saldırının ardından Paskalya Bayramı’nda Hıristiyanları hedef alan saldırının failleri Sri Lanka hükümeti tarafından açıklandı. En az 290 kişinin hayatını kaybettiği saldırıların Ulusal Thowheet Jama’ath (Ulusal Tevhid Cemaati) adlı radikal bir Müslüman grubun gerçekleştirdiği açıklandı.

Gelen bilgilere göre kilise ve otellere düzenlenen terör saldırılarını 7 intihar eylemcisinin gerçekleştirdi. Sağlık Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Rajitha Senaratne, yaptığı açıklamada, saldırıların sorumlusunun “Ulusal Tevhid Cemaati” adlı yerli örgüt olduğunu belirtti. Senaratne, örgütün saldırıları uluslararası bir terör şebekesinin desteğiyle gerçekleştirdiğinden şüphelenildiğini ifade etti.

Sri Lanka cumhurbaşkanı da saldırıya ilişkin uluslararası bağlantıların ortaya çıkarılması için yabancı ülkelere işbirliği çağrısında bulundu.

Hükümet 3 kez uyarılmış

Öte yandan, hükümetin saldırılardan önce Paskalya döneminde ülkede terör eylemi düzenlenebileceği konusunda üç kez uyarıldığı iddia edildi.

Hindistan’da yayın yapan Business Television India’da yer alan haberde, Sri Lanka hükümetinin, saldırıların olabileceğine dair 4 Nisan’da bir “dost ülkenin” kendilerini uyardığını kabul ettiğini ileri sürdü. Hint basınında çıkan haberlerde, söz konusu dost ülkenin Hindistan olduğu yorumları yapıldı.

Sri Lanka Telekomünikasyon Bakanı Harin Fernando da kişisel Twitter hesabında, Sri Lanka Emniyet Müdür Yardımcısının imzasıyla yayımlanan 11 Nisan tarihli bir istihbarat raporunun fotoğrafını paylaştı.

Raporda, “Ulusal Tevhid Cemaati” adlı örgütün, Paskalya Bayramı’nda ülkedeki Katolik kiliselerine ve İngiltere Yüksek Temsilciliğine yönelik eylem hazırlığında olduğuna dair bilgilerin yer aldığı belirtildi.

Fernando, yetkilileri raporu görmezden gelmekle suçladı. Ülkesinde düzenlenen saldırılara ilişkin istihbaratın önceden alındığını kabul eden Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, yeterli önlemlerin neden alınmadığının araştırılacağını söyledi.

Uyarılardan sonuncusunun ise saldırının yaşandığı sabah saatlerinde, bombaların patlamaya başlamasından 10 dakika önce militanlar tarafından yapıldığı ileri sürüldü. Sri Lanka’da 21 Nisan pazar günü 8 ayrı noktaya düzenlenen terör saldırılarında en az 290 kişi hayatını kaybetmiş, 500’den fazla kişi de yaralanmıştı.

Hristiyanlarca kutsal kabul edilen Paskalya ayinlerinin düzenlendiği Kochchikade kentindeki St. Anthony, Katana’daki St. Sebastian ve Batticaloa’daki Meryem Ana kiliseleri ile başkent Kolombo’daki beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine bombalı saldırılar gerçekleştirilmişti.

Bu saldırıların ardından başkent Kolombo’nun banliyöleri Dehiwala’daki konukevi yakınında ve Dematogoda da üst geçit yakınında patlamalar olmuştu.

İstihbarat işine benziyor

Saldırının planlandığı bilgisi 10 gün önceden elde edildiği halde hiçbir tedbir alınmamış olması şüphe çekiyor. Zira 8 ayrı noktada patlatılan bombalara karşı güvenlik güçlerinin hiçbir önlem almadığı anlaşılıyor. S

Saldırının ardından hemen radikal Müslüman bir grubun fail olarak açıklanması da kafalarda soru işaretleri ortaya çıkmasına neden oldu. Zira bu karanlık örgütün adı ilk kez, Amerikan istihbarat servislerine yakınlığıyla bilinen New York Times (NYT) tarafından duyuruldu.

NYT’nin örgütün adını duyurduğu saatlerde İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin Sri Lanka hükümet yetkililerine örgütle ilgili sorusu, ‘örgüt adı henüz belli değil’ şeklinde yanıtlandığı da biliniyor. Bütün bunlar göz önüne alındığında saldırının ABD dış isitbarat servisi CIA işi olabileceği ihtimali gündeme geliyor.

Saldırıyla birlikte zaten azınlıkta ve baskı altında olan Müslümanlar için Sri Lanka’da hayat bundan sonra daha da zorlaşacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.