Suriye, İdlib Konusunda Sağlanan Geçici Anlaşmayı Memnuniyetle Karşıladı

  • 19 Eylül 2018
  • 1.234 kez görüntülendi.
Suriye, İdlib Konusunda Sağlanan Geçici Anlaşmayı Memnuniyetle Karşıladı

Suriye dün Rusya’nın Soçi Şehrinde İdlib’de silahtan arındırılmış bölgenin oluşturulması ile ilgili Türkiye ve Rusya arasında varılan anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını ifade ederek; bu anlaşmanın Suriye ile Rusya arasındaki yoğun koordinasyon ve görüş alışverişinin bir neticesi olduğunu vurguladı.

Suriye Dışişleri Bakanlığında yetkili bir kaynak SANA’ya açıklamalarında; İdlib konusunda sağlanan anlaşmanın Suriye tarafından memnuniyetle karşılandığını ifade etti. Yetkili kaynak bu anlaşmanın Suriye ve Rusya arasındaki bir dizi temaslar, koordinasyon ve görüş alışverişi neticesinde olduğuna dikkat çekti.
İdlib konusunda Soçi’de ilan edilen söz konusu anlaşmanın gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmalarının bir parçası olduğuna dikkat çeken yetkili kaynak; bu anlaşmanın belli bir zaman süresiyle sınırlandırıldığını ve geçici olduğunun altını çizdi.
Yetkili kaynak Suriye konulu Astana süreci neticesinde 2017 yılında başlatılan gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmalarının geçici olduğunu dikkat çekti. Bu anlaşmalarda Suriye’nin egemenliği, toprak bütünlüğü ve selametinin temel alındığına vurgu yapan yetkili kaynak; aynı zamanda Suriye’nin her karış toprağının her türlü terörden ve izinsiz giren yabancı askeri güçlerden temizlenmesini öngördüğünün altını çizdi.
Yetkili kaynak Şam yönetiminin, Suriyelilerin kanlarının akıtılmasına son verecek, teröristlerin hedef aldıkları herhangi bir bölgede güvenlik istikrarın sağlanmasına katkı sağlayacak tüm girişimleri memnuniyetle karşıladığını ve karşılamaya devam edeceğinin bir kez daha altını çizdi.
Suriye’nin vatan topraklarının her karışının terörden temizlenip ulusal egemenliğin, istikrar ve güvenliğin sağlanmasına dek teröre karşı savaşını sürdürme azim ve kararlılığında olduğunu vurgulayan yetkili kaynak; bu bağlamda uzlaşma çabaları ve askeri operasyonların eş zamanlı sürdürüleceğini ifade etti.
Yetkili kaynak ulusal uzlaşmaların birçok bölgede başarısını kanıtladığını, bu uzlaşmalar ve askeri operasyonlarda sağlanan zaferler neticesinde yüksek sayıda Suriyelinin beldelerine ve evlerine güvenli bir şekilde döndüklerine dikkat çekti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.