Trump İran aleyhindeki asılsız iddialarını tekrarlamaya devam ediyor

  • 27 Eylül 2018
  • 1.367 kez görüntülendi.
Trump İran aleyhindeki asılsız iddialarını tekrarlamaya devam ediyor

Amerikan başkanı Trump, BM Güvenlik Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada nükleer silahların yayılmasının yasaklanmasına dair vurgu yaparken İran aleyhindeki ve nükleer anlaşma hakkında asılsız iddialarını tekrarladı ve ‘İran, nükleer silah konusunda çok önemli adımlar atmıştır’ iddiasında bulundu.

Trump, ABD, Fransa ve İngiltere’nin mart 2018’de Suriye’ye yönelik saldırısına da işaretle, Suriye’de kitle imha silahları iddiasıyla bu saldırıya katılan Fransa ve İngiltere’ye teşekkür etti.

Amerikan başkanı, İran’la ilgili iddialarının devamında, İran’ın bölgeye şiddet, güvensizlik yaydığını ve bölgede teröre destek verdiğini ileri sürerek, ”nükleer anlaşma İran’ı, bölgede daha saldırgan yaptı’ dedi.

ABD başkanı, dünya ülkelerinin genelinin nükleer anlaşmaya verdiği desteği ve İran’ın barışçı nükleer faaliyetlerini görmezden gelirken, ”Amerika’nın İran aleyhinde baskılarını ve yaptırımlarını arttırmak suretiyle İran’da yönetimi değiştirmeye ve bu ülkenin nükleer silahlara ulaşmasını önlemeye çalıştığını’ iddia etti.

Bilindiği gibi Amerikan başkanı, İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çıktığını 8 mayısta açıklamış ve aynı gün İran’a karşı yaptırımların uygulanacağını dile getirerek açık bir şekilde uluslararası kanunları ayaklar altına almıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.