Velayeti: Son 400 yıl içinde İran asla bugünkü gücünü yakalayamadı

  • 08 Kasım 2015
  • 681 kez görüntülendi.
Velayeti: Son 400 yıl içinde İran asla bugünkü gücünü yakalayamadı

İran İslam Nizamının Maslahatını Teşhis konseyi Stratejik Araştırmalar Başkanı, İran’ın, bölgesel ve dünya olayları üzerindeki kudreti ve etkinliğinin kendine özgü olduğunu bildirdi.

İRİB haber Ajansına demeç veren Velayeti son 400 yıl içinde İran’ın asla bugünkü gücünü yakalayamadığını söyledi.

İran İslam Nizamının Maslahatını Teşhis konseyi Stratejik Araştırmalar Başkanı Ali Ekber Velayeti, İran’ın bölgesel konumu hakkında bir değerlendirme yaparak bugün bölgede hiç bir ülkenin İran’ın sahip olduğu siyasi ve kültürel kudret ve konumda bulunmadığını ve her geçen gün de kendi konumunu daha da güçlendirmekte olduğunu söyledi.

Suriye meselesine de değinen Velayeti, İran’ın Suriye halkına her türlü yardım yapmak için elinden geleni yaptığına işaretle, savunma alanıyla birlikte siyasi yönden de Suriye’yi bir müttefik olarak desteklediklerini kaydetti.

Hiç kimsenin Suriye’nin iç işlerine karışmaması gerektiğini ve bu Suriye geleceğini belirleyen unsurun bu ülke halkı olduğunu vurgulayan Velayeti, İran’ın Viyana müzakerelerine katılma ön koşulunun kırmızı çizgilerin korunması olduğunu ifade etti.

İran’ın Suriye halkı ve devletinin karşı çıktığı her türlü yöntemle muhalif olduğunu dile getiren Velayeti, sadece bu ülkenin devlet ve halkının istediği çözüm yolunun kabul edilir olduğunun altını çizdi.

Amerika’nın açıkça İran devletine karşı olduğunu dile getirdiğini de söyleyen Velayeti, bu ülkenin gerçek arenada da İran’ın bağımsızlığına karşı çıktığından dolayı istiklal ve bağımsızlığın önemine değindi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com