Velid Muallim: Golan Tepeleri için askeri seçenek ihtimal dahilinde

  • 04 Nisan 2019
  • 975 kez görüntülendi.
Velid Muallim: Golan Tepeleri için askeri seçenek ihtimal dahilinde

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, işgal altındaki Golan Tepeleri sorununun çözümü için askeri seçeneği ihtimal dışı tutmadıklarını ancak şu anda önceliklerinin terörle mücadele olduğunu söyledi.

Şam’da Venezüellalı mevkidaşı Jorge Arreaza’yla ortak basın toplantısı düzenleyen Muallim, Golan Tepeleri’yle ilgili olarak her yöntemi değerlendiklerini söylediklerinde askeri yöntemi de ima ettiklerini belirterek Şam için askeri seçeneğin ihtimal dışı olmadığını vurguladı.

Muallim İsrail işgali altındaki Suriyeli Golan konusunda ise Golan’ın tarih boyunca Suriyeli olduğunu, BM ve BMGK kararlarının yanı sıra uluslararası kanunların da bunu net bir şekilde belirttiklerine vurgu yaptı. ABD Başkanı Doland Trump’ın Golan konusundaki ilanının uluslararası kanun ve kararlara açık bir ihlal teşkil ettiğini belirten Muallim; bu ilanın geçersiz olduğunu söyledi.

Muallim Suriye’nin Golan’daki meşru hakkının sabit ve değiştirilemez olup zaman aşımına uğramasının mümkün olmadığını vurgularken; Suriye’nin işgal altındaki her karış toprağını kurtarma ve egemenliğini topraklarının tamamında sağlama azim ve kararlılığının altını çizdi.

Suriye’nin Golan’ı İsrail işgalinden mutlaka kurtaracağını vurgulayan Muallim; bu bağlamda uygun gördüğü tüm vesileleri kullanacağını vurguladı.

Muallim Trump’ın Golan konusundaki kararının tek bir etkisi olduğunu, bu etkinin de ABD’nin uluslararası düzeyde daha fazla yalnız kalması olduğuna dikkat çekti.

Suriye’nin 1974 tarihli Güçlerin Ayrılması Anlaşması’na uyduğunu ancak İsrail’in bunu sistematik olarak ihlal ettiğini kaydeden Muallim, “Biz teröristlerle mücadele ediyoruz, zira onların İsrail ve ABD’yle işbirliği yaptığı kanıtlandı. Bugün için önceliğimiz, Suriye topraklarını terörden temizlemek için mücadele etmek” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.