Velid Muallim: Şam, Suriyeli göçmenlerin dönmesine vurgu yapıyor

  • 25 Ekim 2018
  • 1.114 kez görüntülendi.
Velid Muallim: Şam, Suriyeli göçmenlerin dönmesine vurgu yapıyor

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim bugün BM genel sekreterinin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ve Suriye ziyaretinde ona eşlik eden heyetle de görüştü.

Suriye’deki krize siyasi çözüm sağlama amaçlı çabaların ele alındığı görüşmede, mevcut anayasayı tartışacak komitenin teşkil edilmesi meselesi de tartışıldı.

Muallim Suriye’nin Soçi’de düzenlenen Suriye ulusal diyalog konferansı ve sonuçlarının yanı sıra siyasi çözüme katkı sağlayacak her ciddi çabaya olumlu yaklaştığına dikkat çekti. Bu bağlamda anayasayı tartışacak komitenin teşkil edilmesine de olumlu yaklaştığını ifade eden Muallim; fakat bu bağlamda BM misakıyla birlikte ilgili uluslar arası kanunlar ve kararlara saygı duyulması önemini kaydetti.

Bir kısım devletlerin dayatmalarda bulunmaya çalıştıklarına dikkat çeken Muallim; Suriyelilerin iradelerini ve kendi geleceklerini belirleme kararının gasp edilmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

Görüşmede de Mistura siyasi sürecin ilerletilmesi amacıyla muhtelif taraflarla bulunduğu temaslar ve çabalar hakkında ayrıntılı bir sunum takdim etti. De Mistura görev süresince Suriye’de çözümün sağlanması için elinden gelen her gayreti gösterdiğini söyledi.

İki taraf görüşmede siyasi sürecin ilerletilmesine katkı sağlamayacak meselelerde koordinasyon ve iletişimi sürdürme üzerinde görüş birliği kaydetti.

Ayrıca, Suriye Dışişleri Bakanı Velim Muallim, Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasly ile yaptığı görüşmede, Suriyeli göçmenlerin kendi evlerine geri dönmelerine vurgu yaptı.

Muallim görüşmede, Suriye yönetiminin savaşzede insanlara yardım çabalarına işaretle, Beşar Esad yönetiminin Suriyeliler için daha iyi yaşam şartları ve güvenlik sağlamak için elinden geleni yapmakta olduğunu kaydetti.

Muallim ayrıca Dünya Gıda Programına Suriye yönetimiyle işbirliği yaptığı için teşekkür etti.

Dünya Gıda Programı Direktörü de Suriye yönetimine göçmenlere yardım çabalarından dolayı teşekkür ederek, bu çabaların arttırılmasını istedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.