Yemen Müzakerelerinde Bir İlerleme Sağlanamadı

  • 23 Haziran 2016
  • 687 kez görüntülendi.
Yemen Müzakerelerinde Bir İlerleme Sağlanamadı

Kuveyt’teki Yemen müzakerelerinde hükümeti temsilen eden heyet, görüşmelerde şu ana kadar hiçbir konuda mutabakat sağlanamadığını bildirdi.

Heyet adına yapılan yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed’in, Husiler ile müttefiklerinin yükümlülüklerini doğrudan belirleyen uluslararası meşru kararlar ile üzerinde anlaşmaya varılmış referanslara göre barışın sağlanması için bir yol haritası belirlenmesi konusundaki çabasını takdir ettikleri belirtildi.

Milisler bölgeden tamamen çekilmeden, silahlarını teslim etmeden, meşru hükümet devlet kurumlarında denetimi yeniden sağlamadan herhangi bir siyasi planın mümkün olmadığı ifade edilen açıklamada, “Darbecilerin referanslara bağlı olmaması nedeniyle görüşmelerde şu ana kadar hiçbir konuda mutabakat sağlanamadı.” denildi.

Açıklamada, müzakerelerde Husilerin ulusal birlik hükümetinde yer alma taleplerine işaret edilerek, gelecekteki herhangi bir siyasi ortaklığın, milis gruplara mensup olmayan siyasi parti ve güçlerle gerçekleşmesi gerektiği vurgulandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com