Yemenliler Suudi Ablukasına Cevap Verdi

  • 14 Kasım 2017
  • 1.004 kez görüntülendi.
Yemenliler Suudi Ablukasına Cevap Verdi

Yemenli yüz binlerce kişi Ensarulah’ın daveti üzerine, Yemen girişlerinin kapatılmasını ve Suudi savaş uçaklarının sivillere yönelik saldırılarına devam etmesini protesto etti ve sözde insan haklarını savunduklarını iddia eden uluslararası kuruluşları kınadı.

Bu protestoya katılanlar, sloganlar eşliğinde Suudi Koalisyonu karşında diz çökmeyi ve onlara teslim olmayı reddettiler ve uluslararası toplumdan, Yemen halkının acıları karşında insani sorumluluklarını yerine getirmelerini istediler.

Büyük Sana Yürüyüşünün kapanış bildirisi

Yemen halkının büyük yürüyüşünün kapanış bildirisini, Sana’daki Birleşmiş Milletler Ofisi önünde, Yemen Tarım ve Su İşleri Bakanı Gazi Ahmed Ali Muhsin okudu.

Bu Bildiride 9 madde yer aldı:

Arabistan liderliğindeki işgalci koalisyon, Amerika, İngiltere ve İsrail’in yardımıyla üç yıldır, Yemen’in istikrarlı ve güçlü halkına karşı saldırılarına devam etmektedir. Bombardıman, katliam ve kuşatma, uluslararası toplumun gözleri önünde gerçekleşmektedir ama her yeri bir sessizlik kaplamıştır. İnsan haklarından, özgürlükten ve demokrasiden bahsedenler, her gün Yemen halkının öldürüldüğünü ve onlara karşı cinayetler işlendiği görüyor ama sessiz kalıyorlar ve bu cinayetleri ve suçları onaylayarak, bunlara bahaneler buluyorlar. Bu sessizlik, işgalcileri Yemen geçişlerini kapatarak, milyonlarca masum kişiyi katletmesi konusunda daha da cesaretlendirmiştir.

Bu protestoya katılanlar şu konuları vurgulamaktadır:

1- Protestoya katılanlar, işgalci koalisyonun Yemen’e karşı karadan, havadan ve denizden kuşatmasını arttırmasını kınamaktadır.

2- Bu protestoya katılan milyonlarca kişi, uluslararası toplumun çirkin sessizliğini kınamakta ve bu sessizliği, işgalcilerle iş birliği olarak görmektedir.

3- İşgalcilerin eylemleri ve saldırıları Yemen halkını korkutmuyor aksine, onların işgalcilerle mücadeledeki azim ve kararlılığını daha da arttırıyor.

4- Protestoya katılan milyonlarca kişi, işgalcilerle mücadelede iç vahdetin önemini vurgulamakta ve Yemen halkının birliğine zarar verecek tüm eylemlere karşıdır.

5- Yemen halkı, işgalci koalisyonun terörist gruplara yardım ettiği ve onları desteklediği konusunda uyarmakta ve bu eylemlerin sadece Yemen halkına zarar vermediğini, bölgesel ve ulusal barış ve güvenliği de tehlikeye attığı konusunda uyarmaktadır.

6- Burada toplananlar, Yemen halkının kahraman direnişini, halk komitelerini ve orduyu kutlamaktadır.

7- Yemen halkı, işgalcilerle mücadelede Yemen’in füze gücünün rolünü takdir etmekte, bu gücün gelişmesini ve artmasını istemektedir.

8- Protestoya katılanlar, işgalcilere karşı saldırıların arttırılmasını onaylamakta ve çeşitli güç ve gruplardan yeni kuvvetler göndererek, cepheleri desteklemelerini istemektedir.

9- Yemen halkı, Yemen’e karşı kardeşçe bir duruş sergileyen ve aynı zamanda geçtiğimiz günlerde geçişlerini Yemen’e açan Umman Kralından, işgalcilere karşı olan ülkelerden ve başta Hizbullah olmak üzere, Yemen halkının yanında yer alan kuvvetlerden teşekkür etmektedir.

Yemen Ordusu: Arabistan’ın ekonomi kaynaklarını hedef alacağız

El-Alam Televizyon Kanalının haberine göre, Yemen Silahlı Kuvvetleri, Yemen halkına yapılan saldırının ve Yemen geçişlerinin kapatılmasının cevapsız kalmayacağını vurguladı.

Yemen Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tuğgeneral Şeref Lokman, Suudi koalisyonunun yerleşim bölgelerine düzenlediği saldırıyı korkakça bir eylem olarak nitelendirerek şunları söyledi: ‘Suudi koalisyonunun Yemen askerleriyle karşı karşıya gelecek gücü yoktur ve çeşitli eksenlerdeki yenilgi ve başarısızlıklarının ardından, halkı hedef almakta, kadınları ve çocukları öldürerek Yemen halkının azim ve iradesini kırmaya çalışmaktadır.

Yemen ordusunun, sahil güvenlik, savunma ve füze birliklerinin Suudi işgalcilerle mücadele için yeterli stratejik silahları vardır ve bu eylemi uygun bir vakitte gerçekleştirecektir.’

Lokman aynı zamanda Arabistan’ı tehdit ederek, ‘Yemen ordusu, Suudilerin işledikleri cinayetlere tepki olarak, bu ülkenin gelir ve ekonomi kaynaklarını hedef alacaktır’ ifadesinde bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.