Zarif: Trump’ın İran aleyhindeki baskıya dayalı kampanyası yenilgiye mahkumdur

  • 27 Nisan 2019
  • 633 kez görüntülendi.
Zarif: Trump’ın İran aleyhindeki baskıya dayalı kampanyası yenilgiye mahkumdur

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, dün Amerikan Fox News kanalına yaptığı açıklamada, ABD başkanı Trump’ın İran aleyhinde baskıya dayalı kampanyasının yenilgiye mahkum olduğunu söyledi.

İRNA ajansına göre, İran dışişleri bakanı Zarif, ayrıca Beyaz Saray ulusal güvenlik müşaviri John Bolton, ırkçı İsrail rejimi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin İran’da İslam nizamını devirmeye çalışmalarına da temasla, ”B” takımı, (Bolton, Benyamin Netanyahu, Bin Selman ve BAE veliahdı Bin Zaid) Amerika’yı İran İslam nizamı ile bir çatışma çıkarmak için çaba gösteriyorlar” dedi.

Fox News, İran dışişleri bakanı ile yaptığı röportajın tamamı Tahran saatiyle pazar akşamı yayınlanacağını bildirildi.

Amerika, İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan ve Kapsamlı Ortak Eylem Planı olarak bilinen nükleer anlaşmadan çıktıktan sonra İran aleyhinde çok yönlü bir kampanya başlattı.

Trump, 8 mayıs 2018 tarihinde açık bir şekilde uluslararası kanunları ve altına ABD’nin bizzat imza attığı nükleer anlaşmayı hiçe sayarak bu anlaşmadan çıktığını ve İran’a yönelik askıya alınan yaptırımların yeni yaptırımlarla birlikte tekrar yürürlüğe koyulacağını bildirmişti.

Trump’ın bu girişimi, içeride ve  uluslararası arenada büyük tepkiye neden olmuştu. Yalnızca ırkçı İsrail rejimi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Trump’a destek vermişlerdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.