11. İslam Alimleri Sempozyumu Esad Kütüphanesinde Başladı.

  • 15 Ocak 2015
  • 816 kez görüntülendi.
11. İslam Alimleri Sempozyumu Esad Kütüphanesinde Başladı.

        Suriye’deki din adamları, alim, hatip ve mescit imamlarının geniş katılımıyla “Aşırılık ve Tekfircilik Fenomeninin Kökünü Kurutma da Alimlerin Rolü” başlığı altında 11. İslam Alimleri Sempozyumu Şam’daki Esad Kütüphanesinde çalışmalarına başladı.

         Vakıflar Bakanlığı, İran İslam Cumhuriyeti Kültür Müsteşarlığı, Bilad el Şam Ulemalar Birliği ve Uluslararası el Mustafa Üniversitesinin Şam Şubesi işbirliğiyle Şam Esad Kütüphanesinde düzenlenen 11. İslam Alimleri Sempozyumunda bir kaç eksen ele alındı.

 

     Eksenlerde, tekfir fenomenindeki ihtilafların etkisi, aşırılık ve ılımlılık arasındaki dini ve mezhepsel diyalog rasyonalizasyonu, dini aşırılığın yayılmasında Siyonizm hareketinin rolü yanı sıra bu aşırılıkla mücadelede din alimlerinin rolü üzerinde yoğunlaştı.

Katılımcıların konuşmaları, medya organlarında kullanılan, sevgi ve diyaloga davet eden dini terimlere önem verilmesine değindi.

Katılımcılar, aşırılıkla mücadelede silahın yanı sıra alimlerin rolü ve kelimenin önemine dikkat çekerek İslam’ın tarif edilmesi önemi ve gerçek portresini bütün dünyaya yansıtma gereğini vurguladılar.

İki gün sürecek sempozyum bildirgesinde, sempozyum ve katılımcılarından çıkan en önemli tavsiye ve önerilerle ilgili beyan yayınlanacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.