ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo: İran’a maksimum baskı siyasetini yürürlüğe geçirdik

  • 18 Temmuz 2020
  • 1.352 kez görüntülendi.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo: İran’a maksimum baskı siyasetini yürürlüğe geçirdik

ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo, İran İslam Cumhuriyeti aleyhindeki asılsız iddialarına devam ederek, ‘İran’a karşı yeni bir siyaset uygulamasını yürürlüğe koyduk’ dedi.

Amerika’nın nükleer anlaşmadan tek yanlı ve yasadışı bir şekilde çekildiğine değinmeyen Pompeo, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çekildikten sonra İran karşısında ‘maksimum baskı siyasetini yürürlüğe geçirdiklerini’ belirterek, ‘İran’a yönelik yaptırımların da devam edeceğini’ söyledi.

Amerikan başkanı Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilmesini öven Mike Pompeo, ABD’nin İran karşısında izlediği siyasetlerin işe yaramadığına dair ABD içindeki eleştirileri  ve de İran’la nükleer alanda yeni bir anlaşma yapmak için  Trump’ın İran’a karşı  müzakere önerisine değinmeksizin, İran aleyhindeki siyasetlerini savundu.

Bilindiği gibi Amerikan başkanı Trump, 8 mayıs 2018’de tek taraflı bir şekilde nükleer anlaşmadan çıktığını ve İran’a karşı yaptırımları yürürlüğe geçireceklerini bildirmesi ardından ABD’nin başta Avrupalı ortakları olmak üzere dünya genelinde tepkiler gelmişti.

Bu arada uzmanlara göre, Amerika’da bu yıl yapılacak seçimlere yaklaşıldıkça Trump kamuoyu desteğini kazanmak için İran’la müzakereleri her koşulda gerçekleştirmeye büyük ihtiyaç duyuyor./

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.