ABD Dışişleri Bakanına soru sormak isteyen muhabir, zorla salondan çıkarıldı

  • 02 Kasım 2015
  • 571 kez görüntülendi.
ABD Dışişleri Bakanına soru sormak isteyen muhabir, zorla salondan çıkarıldı

Orta Asya turu için Özbekistan’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’e insan hakları hakkında soru sormak isteyen Washington Post muhabiri, Amerikalı diplomatik güvenlik personeli tarafından zorla salon dışına çıkarıldı

ABD genel sekreteri John Kerry’nin, Orta Asya gezisinde dün gittiği Özbekistan’ın Semerkand kentinde İslam Kerimov ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan basın toplantısında Kerry’ye insan hakları konusunda soru sormak isteyen Washington Post gazetecisi salondan Özbek polisi ve üzerinde Amerikan “diplomatik güvenlik” yazılı kıyafetli personel tarafından dışarı çıkarıldı.

ABD yetkilileri gazetecinin yasaklı olduğunu ancak daha sonra kendisine salona girmesi için izin verildiğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, gazeteciyi kapdan zorla çıkaran Amerikan diplomatik güvenlik görevlisinin tavrı için özür diledi.

Kerry Semerkand’da, Orta Asya’nın 5 ülkesinin dışişleri bakanları ile yeni oluşan C5+1 formatında diyalog toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı sonunda imzalanan bildiride, güvenlik, ticaret, enerji, ekoloji, eğitim sektörlerinde işbirliği yer alıyor. Kerry toplantı sırasında, ABD’nin Orta Asya ülkeleri ile bir bütün olarak işbirliği yapmaya ilgi duyduğunu belirterek, bölgeye yardım ile ilgili yeni programını ilan etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.