ABD: IŞİD’e saldırırken sivilleri de öldürmüş olabiliriz!

  • 07 Ocak 2015
  • 860 kez görüntülendi.
ABD: IŞİD’e saldırırken sivilleri de öldürmüş olabiliriz!

ABD’li yetkililerden, IŞİD’e düzenledikleri hava saldırılarında sivilleri de öldürdükleri itirafı geldi. ABD Savunma Bakanı sivillerin de öldürülmüş olabileceğini kabul ederken, AFP’ye konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili ise ‘Kara birliklerimiz sahada olmadığı için kaç sivilin öldürüldüğünü bilmiyoruz’ ifadesini kullandı.

ABD Savunma Bakanı John Kirby sivil kayıplarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Benim bildiğim Merkezi Komuta Üssü, sivil kayıpların olduğuna yönelik iddiaları araştırıyor. Bu bizim ciddiye aldığımız bir konu, biz nereye ne zaman operasyon yaparsak yapalım sivil kayıpların en az olmasına özen gösteriyoruz” iddiasında bulundu.

Dünya genelinde faaliyet gösteren insan hakları örgütleri, ABD’nin Irak ve Suriye’de IŞİD’e yönelik düzenlediği hava saldırılarında sivil kayıpların olduğunu rapor etmişti. Saldırılardaki kayıpların büyük bölümünün Suriye’deki hava saldırılarında meydana geldiği kaydediliyor. İngiltere merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü sadece Ekim ayında Suriye’de 32 sivilin ABD hava saldırılarında öldürüldüğünün tespit edildiğini açıkladı.

Agence France Presse’e konuşan ve ismini vermeyen ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili de “Geldiğimiz aşamada bu saldırılarda sivil kayıpların meydana gelmiş olması büyük bir ihtimal ancak kara birlikleri olarak saldırıların gerçekleştiği bölgelerde bulunmadığımız için kaç sivilin öldürüldüğünü tahmin etmek zor” ifadelerini kullandı.

BİZ ÖLDÜRMÜŞ OLABİLİRİZ, SİZ GÖRÜRSENİZ BİZE HABER VERİN!

ABD’li askeri yetkililer, sivil kayıplarla ilgili iddiaların dikkate değer olduğunu söylerken, ABD Dışişleri Bakanlığı ise sivil ölümleriyle ilgili iddiaları dikkate aldıklarını açıkladı. Yapılan açıklamada, ABD’nin düzenlediği hava saldırılarında öldürülen sivillere ait görüntülerin bulunması halinde kendilerine iletilmesi istendi. ABD bu sayede öldürdükleri siviller konusunda soruşturma açacaklarını belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.