ABD işkence modelleri için 80 milyon dolar ödemiş!

  • 10 Aralık 2014
  • 896 kez görüntülendi.
ABD işkence modelleri için 80 milyon dolar ödemiş!

Amerikan dış istihbarat örgütü CIA’nın işkencelerinin yüzde 80’ini dışardan getirtilen psikologların yönettiği, CIA’nın bu iş için bir şirkete 80 milyon dolar ödediği ortaya çıktı. Senatonun raporuna göre en az 26 kişi, terör zanlısı olarak kanunlara aykırı bir şekilde tutuklanarak işkence gördü.

CIA’in işkence ve sorgu teknikleri konusunda iki prsikologla anlaştığı ve bu kişilerin direktifleri doğrultusunda işkence ve sorgulama teknikleri uyguladığı belirtiliyor. Bu psikologların bağlı olduğu şirkete 80 milyon dolar ödeme yapıldığı belirtilirken, bu kişilerin hiçbir sorguya bizzat girmedikleri de ifade ediliyor. Psikologların tavsiye ettiği işkence yöntemlerinin ise kişilere, “öğrenilmiş çaresizliği” hissettirecek teknikler olduğu kaydediliyor.

Kişide boğulmaz hissi veren “waterboarding” isimli işkence türü için bu iki psikologun her birine günlük 1000 dolar ödeme yapıldığı belirtiliyor.

Bruce Jessen ve Jim Mitchell isimli iki psikologun, CIA’e 80 milyon dolar karşılığında “sattığı” işkence yöntemlerinin etkili sonuçlar vermediği, işkencelerle alınan bilgilerin büyük oranda yanlış bilgiler olduğu da ortaya çıktı. Bu anlaşmadan kâr eden tarafın, işkence yapılmasını tavsiye ederek 80 milyon dolar kazanan bu iki psikolog ve çalıştıkları şirket olduğu belirtiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.