Abdullahiyan: İran-Pakistan ilişkilerinde yeni bir sayfa açılmıştır

  • 03 Ağustos 2023
  • 30 kez görüntülendi.
Abdullahiyan: İran-Pakistan ilişkilerinde yeni bir sayfa açılmıştır

İran dışişleri bakanı, İran ile Pakistan arasındaki yakın ilişkilerin önemine vurgu yaparak, İran’ın 13. hükümetinde iki komşu ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığını söyledi.

İRNA haber ajansının bildirdiğine göre İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan şunları ekledi:

“Pakistan Dışişleri Bakanı ve bu ülkenin diğer bazı üst düzey yetkilileri ile yapılacak görüşmede siyasi, ekonomik, ticari, sınır ve ikili turizm ilişkileri ele alınacak. Son iki gündür İran İslam Cumhuriyeti’nin ekonomi heyeti İslamabad’da bulunuyor ve iki ülkenin ekonomik heyetleri arasında etkili müzakereler yapıldı.”

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, üst düzey bir siyasi-parlamenter ve ekonomik heyetin başında, Pakistan Dışişleri Bakanı Bilavel Butto Zerdari’nin davetlisi olarak üç günlük resmi bir ziyaret için Çarşamba gecesi İslamabad’a giriş yaptı.

İran-Pakistan ilişkileri, Pakistan’ın uzun bir bağımsızlık geçmişine sahiptir ve son yıllarda Tahran-İslamabad ilişkileri çeşitli sektörlerde gelişmektedir.

İran’ın komşu ülkelerinden biri olan Pakistan, 900 kilometreden fazla kara sınırına sahiptir ve Irak’tan sonra İran ile en uzun ortak sınıra sahip ülkedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.