Abdulmelik El Husi: Bölücü Güçlerin Kaos Çıkartmaya Devam Etmesi Durumunda, Güçlü, Büyük ve Etkin Seçeneklere Başvuracağız.

  • 01 Mart 2015
  • 750 kez görüntülendi.
Abdulmelik El Husi: Bölücü Güçlerin Kaos Çıkartmaya Devam Etmesi Durumunda, Güçlü, Büyük ve Etkin Seçeneklere Başvuracağız.

Yemen Hizbullahına ait el-Mesire kanalında konuşması yayınlanan Abdulmelik El Husi, Suudi yönetimin, El-Kaide’nin yanı sıra “yıkım grupları” diye adlandırdığı oluşumları desteklediğini savunarak, “Suudi Arabistan’ın Yemen’e verdiği paradan vatandaş faydalanamıyor aksine bu para, ülkenin istikrarını olumsuz yönde etkilemeleri karşılığında kısıtlı gruplara veriliyor” ifadelerini kullandı.

Yemen Islah Partisi’ni de “Marib ve Şebve illerinde El-Kaide’yle açık ittifak halinde olmakla” suçlayan Husi, “El-Kaide, halk devrimine karşı mücadele etmek için Islah’ın vesilelerinden bir tanesidir” diye konuştu.

“ABD ve Suudi Arabistan’ın açık müdahalesi var”

“ABD ve Suudi Arabistan’ın, Yemen’in iç meselelerine açık müdahalesi var” diyen Husi, “Suudi yönetimin, Yemen ekonomisine müdahale etmesi, halk devrimine karşı duyduğu hoşnutsuzluktandır” şeklinde konuştu.

ABD ile Suudi Arabistan dışında başka güçlerle ittifaka girebileceklerine işaret eden Husi, “İslam alemi ve dünyanın genelinde ekonomi konusunda ABD ile Suudi Arabistan’ın dışında kendileriyle iş birliği yapabileceğimiz alternatifler mevcut” ifadesini kullandı.

Söz konusu iki ülkeyi, Yemenlileri aralarında çatıştırmak suretiyle “Libya örneğini empoze etmeye çalışmakla” suçlayan Husi, “bölücü güçlerin kaos çıkartmaya devam etmesi durumunda, güçlü, büyük ve etkin seçeneklere” başvuracaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin “çatışmayı körüklemek” için Aden’e gittiğini öne süren Husi, “İstediği bölgede yerleşme hakkına sahip bir Yemen vatandaşı olarak gitmesi sorun teşkil etmiyor. Hadi, ABD ve Suudi Arabistan’dan aldığı bütün emirleri yerine getiriyordu” yorumunu yaptı.

Uzun süredir siyasi krizin yaşandığı Yemen’de hükümet ve Cumhurbaşkanı Hadi’nin ocak ayında istifa ettiğini açıklamasının ardından Ensarullah Hareketi (Husiler), 6 Şubat’ta meclisi feshetmişti.

Söz konusu gelişmenin ardından Suudi Arabistan’ın yanı sıra Türkiye, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ABD, Fransa, İngiltere gibi çok sayıda ülke, Sana’daki büyükelçilik faaliyetlerini askıya almıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.