Adalet’in (!) böylesi

  • 26 Kasım 2014
  • 1.031 kez görüntülendi.
Adalet’in (!) böylesi

Skandal karar: Ölen işçiler kusurlu, hapis yerine 24 taksitle ödeme!
Erzurum’da göletin ortasındaki elektrik direğindeki arızayı gidermek için bindikleri deniz bisikletinin alabora olması sonucu donarak hayatını kaybeden 5 işçiyle ilgili davada yargılanan 6 sanık 3 yıl 4’er ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, hapis cezasını 24 eşit taksitle ödenmek üzere 36 bin 450 lira para cezasına çevirirken, ölen 5 işçiyi de kusurlu buldu.

Erzurum ile Bayburt karayolu üzerindeki Karasu-2 HES’e ait gölette, 3 Nisan 2012’de 29 köyün elektriğini sağlayan 4 elektrik direğinden birinde arıza meydana geldi. Enerji nakil hattındaki arızayı gidermek için TEDAŞ çalışanı Mustafa Arifoğulları (56), taşeron işçiler Feridun Öztürk (39), Rıdvan Takım (35), Şahin Baykal (24), Ahmet Sait Turan’ın (21) deniz bisikleti ile gölete açıldı. Ancak bisiklet alabora oldu, işçiler boğularak ve donarak yaşamını yitirdi. Olayla ilgili olarak Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. İşletme Müdürü Tuncer Yeşilyurt, 5 Nisan’da tutuklandı, 30 Nisan’da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Olayın üzerinden 13 ay geçtikten sonra 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde Aras Elektrik şirketi İl Müdürü Ziya Özpeker, İşletme Bakım Müdürü Tuncer Yeşilyurt, Personel Müdürlüğü’ne olay günü vekalet eden Şahin Torun, taşeron olan Temel elektrik şirketinin sahibi Fehmi Temel, mühendis Nurullah Gülmüş, İdeal Enerji şirketinde proje müdürü Ahmet Duran Kürkçü hakkında ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak’ suçundan dava açıldı ve 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Geçen yıl Eylül ayında başlayan yargılama aşamasında ölenlerin ailelerinin avukatının talebi üzerine üçüncü bir bilirkişi raporu istendi. Son bilirkişi raporunda 6 sanık ile ölen 5 işçi ikinci derece kusurlu bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.