Afganistan, dünyada en büyük uyuşturucu üreticisi

  • 15 Kasım 2017
  • 1.111 kez görüntülendi.
Afganistan, dünyada en büyük uyuşturucu üreticisi

Afganistan bilimler akademisi, bu ülkenin dünyada en büyük uyuşturucu üreten ülke olduğunu bildirdi.

İRİB Deri servisinin bildirdiğine göre dün katıldığı bir basın toplantısında konuşan Afganistan Bilimler Akademisi dekan yardımcısı Abdul Vahhap Abid, Afganistan’da uyuşturucu ekim ve üretim ve kaçakçılığının artmasındaki başlıca sebebin, uyuşturucu ile mücadelede ciddi milli bir iradenin bulunmaması ve ülkeye egemen idari yolsuzluklar olduğunu söyledi.

Afganistan sağlık bakanlığı yetkililerinden Şahpur Yusuf da bu basın toplantısında yaptığı açıklamada, ülkede uyuşturucu bağımlılarının sayısının her geçen gün artmakta olduğunu bildirerek kaygısını dile getirdi. Afganistan narkotikle mücadele bakanlığı ise ülkede 3 milyonu aşkın uyuşturucu bağımlısının bulunduğunu bildirdi.

Öte yandan Afganistan’ın batısındaki Herat vilayetinde 23 ton uyuşturucu madde yakılarak imha edildi.

Özel silahlı ekipler tarafından sıkı güvenlik önlemleri altında kamyonetlerle yakılacağı alana getirilen uyuşturucunun imhasında Narkotikle Mücadele Bakanlığı yetkilileri de hazır bulundu.

Herat Emniyet Müdürü Muhammed Eyyub Ensari, Herat’da 10 ayda ele geçirilen 23 ton uyuşturucu maddenin yakılarak imha edildiğini söyledi.

Amerika ve İngiltere, Afganistan işgali ardından bu ülkede bulundukları son 15 yıl içinde bu ülkede uyuşturucu madde ekimi ve kaçakçılığını resmen körüklemişlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.