Afganistan’da 200 Taliban Daha Silah Bıraktı…

  • 30 Aralık 2014
  • 817 kez görüntülendi.
Afganistan’da 200 Taliban Daha Silah Bıraktı…

Afganistan’ın kuzeyindeki Cevizcan vilayetinde 200 Taliban menubu silahlarını bırakarak güvenlik güçlerine teslim oldu.

Cevizcan Emniyet Müdürü Fakir Muhammad Cevizcani, yaptığı açıklamada, silah bırakan örgüt mensuplarının daha önce Cevizcan’ın Darzab ilçesinde devlete karşı eylemler düzenlediğini belirtti.

Örgüt üyelerinin bir gün önce Darzab’ı ziyaret eden Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı General Raşid Dostum’un Taliban’a yaptığı ”Silah bırakın” çağrısı üzerine teslim olduğunu ifade eden Cevizcani, telsim olanlar arasında Taliban’ın bölge komutanı Mevlevi Nematullah’ın da bulunduğunu söyledi.

Cevizcan Yüksek Barış Konseyi Başkanı Mevlevi Muhammed Akrem de 200 militanın “Barış Programı”na katılmasının ülkenin kuzey bölgesindeki güvenlik açısından önemli olduğunu kaydetti. Silah bırakan militanlara devlet tarafından 6 ay maaş ödeneceğini dile getiren Akrem, bu kişilere iş imkanı sağlamak için çaba gösterdiklerini vurguladı.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit ise teslim olan kişilerin Taliban ile hiçbir ilişkisinin bulunmadığını iddia etti.

Yaklaşık bir hafta önce Badgis vilayetinde de 40 örgüt üyesi silahlarıyla teslim olmuştu.

Afganistan’da 10 yıldır süren savaşa siyasi çözüm bulmakla görevli Yüksek Barış Konseyi, “Barış Programı” adı altında bir uygulama yürütüyor. Afganistan devleti, program çerçevesinde silahlarını bırakan militanlara maddi destek ve iş imkanı sağlıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.