Afganistan’da ABD İşgali Bitti Ancak 13 Bin ABD Askeri Hâlâ Afganistan’da…

  • 29 Aralık 2014
  • 965 kez görüntülendi.
Afganistan’da ABD İşgali Bitti Ancak 13 Bin ABD Askeri Hâlâ Afganistan’da…

ABD’nin 2001 yılında başlattığı Afganistan işgali 13 yıl sonra kısmen sona erdi. ABD’nin öncülüğünde 180 bin askerle Afganistan’ı işgal eden NATO birlikleri geride 13 bin asker bırakarak Afganistan’daki ‘misyonunu’ tamamladı.
ABD Başkanı Barack Obama, işgalin sona ermesiyle ilgili yaptığı açıklamada ülkesinin Afganistan’daki muharip misyonunun sona erdiğini söyledi. Obama, “Amerikan tarihinin en uzun savaşında sorumlu bir sonuca varmak üzere olduklarını” belirtti.
Afganistan’ı 13 yıl önce işgal eden NATO güçlerinin Afganistan’daki misyonu başkent Kabil’de düzenlenen törenle son buldu. Obama, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu törenin ABD için de bir köşe taşı niteliğinde olduğunu kaydetti.

İŞGAL SIRASINDA 2 BİN 200 ABD ASKERİ ÖLDÜ
ABD öncülüğünde başlatılan ve 13 yıl süren Afganistan işgalinde şimdiye kadar 2 bin 200 Amerikan askerinin öldüğü bildirildi.
Obama, Afganistan’ı işgal eden ve bu işgal sırasında ölen askerlerinin ‘fedakarlıkları’ için onlara minnettar olduğunu söyledi.
AFGANİSTAN TEHLİKELİ BİR YER OLMAYA DEVAM EDİYOR!
Obama, Afganistan’ın tehlikeli bir yer olmaya ve Afgan halkı ve güvenlik güçlerinin kendi ülkelerini savunmak için çok büyük fedakarlıklar yapmaya devam ettiğini bildirdi.

Afgan hükümetinin davetiyle ve şu ana kadar kazanılanların korunması için ABD ile müttefik ve partnerlerinin, Afgan güçlerine eğitim, danışmanlık ve yardım edeceğini kaydeden Obama, El Kaide’ye operasyonlar düzenleme amaçlı olarak Afganistan’da sınırlı sayıda askeri varlığını sürdüreceğini hatırlattı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.