Amerika İran aleyhindeki yaptırımları uzattı

  • 16 Kasım 2016
  • 981 kez görüntülendi.
Amerika İran aleyhindeki yaptırımları uzattı

Amerikan Temsilciler Meclisi, İran’a yönelik düşmanlığını, İran aleyhindeki yaptırımları 10 yıl uzatarak yeniden gösterdi.

AP’nin verdiği habere göre, ABD temsilciler meclisinde dün yapılan oylamada İran aleyhindeki  yaptırımların 10 yıl uzatılmasını içeren yasa tasarısı  hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler’in ortak  desteğiyle  kabul edildi.

1 olumsuz oya karşı 419 kabul oyuyla  meclisten geçen İran aleyhindeki yasa tasarısının Amerika’da Trump’ın  seçimleri kazanması sonrasına denk gelmesi, mevcut Amerikan hükümetinin İran karşısındaki siyasetlerinin eleştirilmesine yol açtı.

Sözkonusu kanunun Amerikan senatosunda da onaylanması  ve daha sonra imza için Amerikan başkanına gitmesi gerekiyor.

Sözkonusu 10 yıllık geçerli olan kanuna göre, eğer İran, nükleer anlaşmaya bağlı kalmazsa  bazı cezalara tabi tutulacak.

Amerika’nın İran aleyhindeki ilk yaptırım kanunu 1996 yılında Damato kanunları olarak biliniyordu ve sözkonusu kanun Amerikan kongresinde kabul edilmiş ve o zamandan bu yana  üç kez uzatılmıştır. Sözkonusu kanunun süresi 2016 yılı sonunda bitiyordu.

Daha önce de İran Milli Güvenlik Yüksek Konsey sekreteri Ali Şemhani, Gülistan eyaletinde yaptığı açıklamada,  Amerika’nın Damato kanununu uzatması halinde, İran’ın  teknik paketle cevap vermeye  hazır olduğunu söylemişti.

Şemhani, İran aleyhindeki yaptırımları içeren kanunların uzatılmasının nükleer anlaşmaya aykırı olduğunu söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.