Amerika’da emekli generaller ve diplomatlardan Trump’a İran uyarısı

  • 26 Mayıs 2019
  • 680 kez görüntülendi.
Amerika’da emekli generaller ve diplomatlardan Trump’a İran uyarısı

Amerikan başkanı Trump’ın Batı Asya’ya 1500 asker ve teçhizat gönderme kararı, Amerikalı emekli ordu mensupları ve emekli diplomatların tepkisine neden oldu.

Sputnik’in bildirdiğine göre, 76 emekli general ve büyükelçi Trump’a hitaben açık mektupta, İran’la gerginliğe dayalı siyasetlere son vermesini istediler.

Mektupta, İran’la savaşın ve bu ülkenin çok yönlü tehdit edilmesinin İran’ın tutumunu değiştirmeyeceğine dikkat çekildi.

Amerikan Ulusal Güvenlik Liderleri Koleji tarafından organize edilen ve War on the Rocks internet sitesinde yayımlanan mektupta imzası olan üyeler, ABD ile İran arasında son zamanlarda artan gerginlikten dolayı ciddi endişeleri olduğunu dile getirdi.

Bölgeye gönderilen ABD uçak gemisi ve B-52 bombardıman uçakları üzerine İran’ın karşı atak için hazırlık yaptığı haberlerinin ölümcül bir çatışma için ciddi endişe verici olduğu belirtilen mektupta, “Kasıtlı veya yanlış hesaplama yoluyla İran’la girişilecek bir savaş, halihazırda istikrarsızlaştırılmış bir halde bulunan Batı Asya’da (Ortadoğu) çarpıcı sonuçlar doğuracak ve ABD’yi muazzam bir ölçüde finansal, insani ve jeopolitik maliyetle başka bir silahlı çatışmaya sürükleyecektir.” ifadelerine yer verildi.

Mektupta, “ABD silahlı kuvvetlerinde ve diplomatik hizmetlerinde geniş kariyere sahip ulusal güvenlik uzmanları olarak, ihtilafların kontrolden ne kadar çabuk kurtulabileceğini ilk elden gördük.” denilerek, yüksek retoriğin olduğu bir dönemde iki ülke siyasi ve askeri liderleri arasında yaşanan doğrudan iletişim eksikliğinin yalnızca istenmeyen askeri çatışmaya yol açan bir yanlış hesaplama olasılığını artıracağına vurgu yapıldı.

Mektupta şunlar kaydedildi:

“Başkan ve başkomutan olarak, bölgesel gerilimi tehlikeli seviyelerde hemen azaltmak için emrinizde önemli bir güç var. Karşılıklı sorunlarla ilgili keşif diplomasisine bir ön hazırlık olarak, hükümetin üst düzey seviyesinde İran liderliği ile krizleri azaltma önlemleri oluşturulmalıdır.”

Mektupta, Amerikan başkanı Trump’ın, Arabistan ve BAE’ne silah satışını onaylaması da eleştirildi.

Diğer taraftan  Trump İran’la bir savaştan yana olmadığını iddia ederken Amerikan savunma bakanlığı sorumlusu Shanahan ise  İran aleyhinde bütün girişimleri haklı göstermeye çalışıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.